דף הבית » מדריך כללי בעיבוד » תהליך תרומת מח עצם – כל מה שחשוב לדעת

תהליך תרומת מח עצם – כל מה שחשוב לדעת

תרומת מח עצם תהליך

תהליך תרומת מח עצם הוא הליך רפואי שבו מח עצם נלקח מעצם הירך של התורם וניתן למטופל הזקוק לכך. ההליך אורך כ-15 דקות.

יש כמה סיבות מדוע אנשים תורמים את מח העצם שלהם. חלקם עושים את זה בשביל כסף, בעוד אחרים עושים את זה כי הם רוצים לעזור למישהו אחר שזקוק להשתלה.

השלב הראשון בתהליך תרומת מח עצם הוא מילוי טופס בקשה. הטופס מבקש מידע כגון שמך, פרטי התקשרות, מוצא אתני והיסטוריה רפואית.

לאחר מילוי טופס הבקשה, תתבקש לספק את סוג הדם שלך ולעבור בדיקה גופנית על ידי אחד הרופאים שלנו כדי לקבוע אם אתה זכאי לתרום מח עצם או לא.

אם תימצא זכאי לתרומה, יקבע לך פגישת בדיקה שבה ניקח דגימות דם מהזרוע שלך כדי לבדוק אם יש זיהומים שעלולים למנוע מאיתנו להשתמש בהן כתורמים או לגרום לסיבוכים לאחר התרומה.

ישנם שני סוגים של תרומות מח עצם: תאי גזע מדם היקפי (PBSC) ומח עצם. PBSC שכיח יותר ופחות פולשני מתרומת מח עצם, הדורשת הרדמה והליך כירורגי להסרת מח העצם.

תרומת מח עצם יכולה להיעשות כהליך חוץ או כניתוח אשפוז, בהתאם למצב התורם. זה לוקח בערך שלוש שעות לתורם לתת מספיק תאים כדי לעזור לאדם אחר, אבל רוב התורמים לא מרגישים שום כאב בזמן זה.

איך עושים השתלת מח עצם

השתלת מח עצם היא הליך כירורגי בו מוחלפים תאי מח עצם חולים של החולה בתאים בריאים.

השתלת מח עצם היא הליך כירורגי בו מוחלפים תאי מח עצם חולים של החולה בתאים בריאים. התאים החולים יכולים להיגרם ממחלות רבות ושונות, כמו לוקמיה או לימפומה. הניתוח מתבצע לרוב באזור האגן והוא מבוצע בהרדמה כללית, כלומר המטופל לא יחוש כאבים במהלך ההליך.

המנתח מוציא תחילה חלק מתאי הגזע הבריאים של התורם מהדם ולאחר מכן מזריק אותם לזרם הדם של הנמען באמצעות טפטוף IV. לאחר שתאי גזע אלו נכנסו למחזור, הם נוסעים לביתם החדש – בדרך כלל לאזור מסוים בגופם, שם הם ימצאו את עצמם מוקפים ברקמה חולה. לאחר מכן הם מתחילים לגדול ולהתרבות, ובסופו של דבר מחליפים את כל הרקמה החולה הישנה באזור זה ברקמה בריאה חדשה. ההליך נעשה בדרך כלל בחדר ניתוח ואורך בין 4 ל-6 שעות, תלוי באיזה סוג של השתלה אתה מבצע. המנתח יעשה חתך בעצם הירך ויוציא חלק ממח העצם לפני הכנסת תאי גזע חדשים לחור.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן