דף הבית » הכי פופולרי » תהליכים ביולוגיים: סקירה כללית

תהליכים ביולוגיים: סקירה כללית

2023-03-17 13:23:00+02:00

חילוף חומרים

מטבוליזם הוא קבוצה של טרנספורמציות כימיות מקיימות חיים בתוך תאים של אורגניזמים חיים. תגובות אלו המזרזות אנזים מאפשרות לאורגניזמים לגדול ולהתרבות, לשמור על המבנים שלהם ולהגיב לסביבתם. תגובות מטבוליות עשויות להיות מסווגות כקטבוליות – פירוק של תרכובות (לדוגמה, פירוק של גלוקוז לפירובט על ידי נשימה תאית) – או אנאבולי – הצטברות (סינתזה) של תרכובות (כגון חלבונים, פחמימות, שומנים ו חומצות גרעין).

נשימה

נשימה היא התהליך שבו אורגניזמים מחליפים גזים עם הסביבה שלהם. אצל בעלי חיים הנשימה מתרחשת בריאות, שם נלקח חמצן ופליטת פחמן דו חמצני. בצמחים, הנשימה מתרחשת בעלים, שם נקלט פחמן דו חמצני ויוצא חמצן. בשני המקרים, החלפת הגזים מתאפשרת על ידי רשת של נימים ושקי אוויר.

שִׁעתוּק

רבייה היא התהליך שבו אורגניזמים יוצרים צאצאים. תהליך זה חיוני להמשך קיומו של מין. ברבייה מינית, שני הורים מייצרים צאצאים היורשים תכונות משניהם. ברבייה א-מינית, אורגניזם בודד יכול להוליד צאצאים זהים לעצמו מבחינה גנטית. רבייה היא תכונה בסיסית של כל החיים הידועים; כל אורגניזם אינדיבידואלי קיים כתוצאה של רבייה. תהליכים ביולוגיים חיוניים להישרדותם ולצמיחה של יצורים חיים. מטבוליזם, נשימה ורבייה הם שלושה מהתהליכים החשובים ביותר המאפשרים לאורגניזמים לשרוד ולהתרבות. הבנת תהליכים אלו חיונית להבנת הביולוגיה של אורגניזמים חיים. למידע נוסף על תהליכים ביולוגיים, בקר ב-YouTube .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן