דף הבית » News » תהליכים אקזותרמיים ואנדותרמיים

תהליכים אקזותרמיים ואנדותרמיים

2023-03-04 16:10:00+02:00

מהו תהליך אקסותרמי?

תהליך אקסותרמי הוא תגובה כימית המשחררת אנרגיה בצורת חום. אנרגיה זו משתחררת לסביבה, בדרך כלל בצורה של אור או קול. האנרגיה המשתחררת היא בדרך כלל גדולה מהאנרגיה הנדרשת כדי להתחיל את התגובה. דוגמאות לתהליכים אקסותרמיים כוללים בעירה, שריפה ותגובות גרעיניות.

מהו תהליך אנדותרמי?

תהליך אנדותרמי הוא תגובה כימית שסופגת אנרגיה מהסביבה. אנרגיה זו היא בדרך כלל בצורת חום, ומשמשת לתחילת התגובה. דוגמאות לתהליכים אנדותרמיים כוללים פוטוסינתזה, נשימה והקפאה של מים.

שימושים בתהליכים אקסותרמיים ואנדותרמיים

תהליכים אקסותרמיים ואנדותרמיים משמשים ביישומים יומיומיים רבים. תהליכים אקזותרמיים משמשים להפקת חום, כמו שריפת דלק לבישול או חימום. תהליכים אנדותרמיים משמשים לקירור דברים, כמו הקפאת מזון או קירור מערכות מיזוג אוויר.

הבדלים בין תהליכים אקסותרמיים ואנדותרמיים

ההבדל העיקרי בין תהליכים אקסותרמיים ואנדותרמיים הוא כיוון זרימת האנרגיה. בתהליך אקסותרמי משתחררת אנרגיה לסביבה ואילו בתהליך אנדותרמי נספגת אנרגיה מהסביבה. הבדל נוסף הוא שתהליכים אקסותרמיים דורשים בדרך כלל זרז כדי להתחיל את התגובה, בעוד שתהליכים אנדותרמיים לא.

דוגמאות לתהליכים אקסותרמיים

דוגמאות לתהליכים אקסותרמיים כוללים בעירה, שריפה ותגובות גרעיניות. בעירה היא תהליך של שריפת דלק, כגון עץ או בנזין, להפקת חום ואור. שריפה היא תהליך של שריפת חומר, כמו נייר או עץ, להפקת חום ואור. תגובות גרעיניות כוללות פיצול של אטומים לשחרור אנרגיה בצורה של חום ואור.

דוגמאות לתהליכים אנדותרמיים

דוגמאות לתהליכים אנדותרמיים כוללים פוטוסינתזה, נשימה והקפאה של מים. פוטוסינתזה היא התהליך שבו צמחים משתמשים באנרגיה מהשמש כדי להמיר פחמן דו חמצני ומים לחמצן וגלוקוז. נשימה היא התהליך שבו בעלי חיים משתמשים באנרגיה מהמזון כדי להמיר חמצן וגלוקוז לפחמן דו חמצני ומים. הקפאת מים היא התהליך שבו מולקולות מים קולטות אנרגיה מהסביבה ויוצרות גבישי קרח.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן