דף הבית » News » תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים

תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים

2023-03-17 01:09:00+02:00

מהו תהליך אנדותרמי?

תהליך אנדותרמי הוא תגובה כימית שסופגת אנרגיה מסביבתה בצורת חום. אנרגיה זו משמשת לאחר מכן לפירוק המגיבים ויצירת מוצרים חדשים. תהליכים אנדותרמיים משמשים לעתים קרובות בחיי היומיום, כגון בייצור מזון, קירור מזגנים והקפאת מים. תהליכים אנדותרמיים מאופיינים בירידה בטמפרטורה ככל שהתגובה מתמשכת. הסיבה לכך היא שהאנרגיה הנספגת מהסביבה משמשת לפירוק המגיבים ויצירת תוצרים חדשים. כתוצאה מכך, הטמפרטורה של תערובת התגובה יורדת.תהליכים אנדותרמיים מאופיינים גם בעלייה באנטרופיה, שהיא מדד לאי-סדר של מערכת. הסיבה לכך היא שהאנרגיה הנספגת מהסביבה משמשת לפירוק המגיבים ויצירת תוצרים חדשים, מה שמגביר את אי סדר המערכת.

מהו תהליך אקסותרמי?

תהליך אקסותרמי הוא תגובה כימית המשחררת אנרגיה בצורת חום. אנרגיה זו משמשת לאחר מכן לפירוק המגיבים ויצירת מוצרים חדשים. תהליכים אקסותרמיים משמשים לעתים קרובות בחיי היומיום, כגון שריפת דלק, הפשרת קרח והרתחה של מים. תהליכים אקסותרמיים מאופיינים בעלייה בטמפרטורה ככל שהתגובה מתמשכת. הסיבה לכך היא שהאנרגיה המשתחררת מהתגובה משמשת לפירוק המגיבים ויצירת תוצרים חדשים. כתוצאה מכך, הטמפרטורה של תערובת התגובה עולה.תהליכים אקסותרמיים מאופיינים גם בירידה באנטרופיה, שהיא מדד לאי-סדר של מערכת. הסיבה לכך היא שהאנרגיה המשתחררת מהתגובה משמשת לפירוק המגיבים ויצירת תוצרים חדשים, מה שמפחית את אי סדר המערכת.

דוגמאות לתהליכים אנדותרמיים

תהליכים אנדותרמיים משמשים במגוון יישומים יומיומיים. כמה דוגמאות כוללות:• פוטוסינתזה: פוטוסינתזה היא תהליך אנדותרמי המשתמש באנרגיה מהשמש כדי להמיר פחמן דו חמצני ומים לגלוקוז וחמצן.• קירור: קירור הוא תהליך אנדותרמי המשתמש באנרגיה מהסביבה כדי לקרר את האוויר בתוך מקרר .• הקפאה: הקפאה היא תהליך אנדותרמי המשתמש באנרגיה מהסביבה כדי להפוך מים נוזליים לקרח מוצק.

דוגמאות לתהליכים אקסותרמיים

תהליכים אקסותרמיים משמשים גם במגוון יישומים יומיומיים. כמה דוגמאות כוללות:• בעירה: בעירה היא תהליך אקסותרמי המשחרר אנרגיה בצורת חום כאשר דלק נשרף.• התכה: התכה היא תהליך אקסותרמי המשחרר אנרגיה בצורה של חום כאשר מוצק הופך לנוזל. • רתיחה: רתיחה היא תהליך אקסותרמי המשחרר אנרגיה בצורת חום כאשר נוזל הופך לגז.

שימושים בתהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים

תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים משמשים במגוון יישומים יומיומיים. לדוגמה, תהליכים אנדותרמיים משמשים בייצור מזון, קירור מזגנים והקפאת מים. תהליכים אקזותרמיים משמשים בשריפת דלק, הפשרת קרח והרתחה של מים.

צפה בסרטון על תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים

למידע נוסף על תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים, צפו בסרטון זה: תהליכים אנדותרמיים ואקסותרמיים .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן