דף הבית » המלצת הצוות » תהליך פוטוסינתזה

תהליך פוטוסינתזה

2023-03-15 20:36:00+02:00

מהי פוטוסינתזה?

פוטוסינתזה היא תהליך המשמש צמחים ואורגניזמים אחרים כדי להמיר אנרגיית אור, בדרך כלל מהשמש, לאנרגיה כימית שניתן להשתמש בה כדי לתדלק את פעילות האורגניזמים. אנרגיה כימית זו מאוחסנת במולקולות פחמימות, כמו סוכרים, המסונתזים מפחמן דו חמצני ומים. פוטוסינתזה חיונית לחיים על פני כדור הארץ מכיוון שהיא מספקת את המקור העיקרי של מזון וחמצן לאורגניזמים חיים.

שלבי פוטוסינתזה

ניתן לחלק את תהליך הפוטוסינתזה לשני שלבים עיקריים: התגובות תלויות האור ומחזור קלווין.

תגובות תלויות אור

התגובות התלויות באור מתרחשות בקרום התילקואיד של הכלורופלסט. בשלב זה, אנרגיית האור מומרת לאנרגיה כימית בצורה של ATP ו-NADPH. אנרגיית האור נספגת על ידי מולקולות כלורופיל ומשמשת לפיצול מולקולות מים לחמצן, פרוטונים ואלקטרונים. לאחר מכן, האלקטרונים משמשים להפחתת NADP+ ל-NADPH, בעוד שהפרוטונים משמשים ליצירת שיפוע פרוטונים המשמש ליצירת ATP.

מחזור קלווין

מחזור קלווין מתרחש בסטרומה של הכלורופלסט. בשלב זה, האנרגיה מהתגובות התלויות באור משמשת להמרת פחמן דו חמצני לגלוקוז. תהליך זה ידוע כקיבוע פחמן. לאחר מכן משתמשים בגלוקוז ליצירת מולקולות אורגניות אחרות, כגון חומצות אמינו ושומנים.

חשיבות הפוטוסינתזה

פוטוסינתזה חיונית לחיים על פני כדור הארץ מכיוון שהיא מספקת את המקור העיקרי של מזון וחמצן לאורגניזמים חיים. פוטוסינתזה חשובה גם למחזור הפחמן העולמי, שכן זהו התהליך שבו פחמן דו חמצני הופך לתרכובות אורגניות.

שלב תהליך
תגובות תלויות אור אנרגיית האור מומרת לאנרגיה כימית בצורה של ATP ו-NADPH.
מחזור קלווין פחמן דו חמצני הופך לגלוקוז.

פוטוסינתזה היא תהליך מורכב החיוני לחיים על פני כדור הארץ. למידע נוסף, בקר בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן