דף הבית » טופ 100 » תהליך עשיית חוק בכנסת

תהליך עשיית חוק בכנסת

2023-03-01 11:14:00+02:00

סקירה של תהליך עשיית החוק בכנסת

הכנסת היא בית המחוקקים החד-אמרי של ישראל. היא אחראית לחוקק חוקים השולטים במדינה. תהליך קבלת החוק בכנסת הוא תהליך מורכב וארוך הכולל מספר שלבים ושיתוף גורמים שונים. מאמר זה מסביר את תהליך קבלת החוק בכנסת, לרבות שלבי התהליך, תפקידי הגורמים השונים המעורבים וציר הזמן של התהליך.

שלבי תהליך יצירת החוק

תהליך קבלת החוק בכנסת מורכב ממספר שלבים. השלב הראשון הוא הצגת הצעת חוק. הצעת חוק היא הצעת חוק המוצעת על ידי חבר כנסת (ח"כ). לאחר מכן מועברת הצעת החוק לבדיקת הוועדה הרלוונטית. הוועדה בוחנת את הצעת החוק ועשויה לערוך בה שינויים. לאחר מכן מצביע הוועדה על הצעת החוק ובמידה והיא תעבור, הצעת החוק נשלחת להצבעה במליאת הכנסת. השלב השני הוא ההצבעה במליאה. המליאה היא הגוף המחוקק הראשי של הכנסת ומורכבת מכל 120 חברי הכנסת. המליאה תצביע על הצעת החוק ובמידה והיא תעבור, הצעת החוק נשלחת לעיון ועדת השרים לחקיקה. ועדת שרים לחקיקה היא ועדת שרים הבוחנת את הצעת החוק ורשאית לערוך בה שינויים. לאחר מכן מצביע הוועדה על הצעת החוק ובמידה והיא תעבור, הצעת החוק נשלחת למליאת הכנסת להצבעה שנייה ושלישית. השלב השלישי הוא הצבעות המליאה השנייה והשלישית. המליאה תצביע על הצעת החוק בשנית ושלישית ובמידה והיא תעבור, הצעת החוק נשלחת לחתימה לנשיא ישראל. נשיא ישראל חותם אז על הצעת החוק לחוק.

תפקידים של הצדדים השונים המעורבים

בהליך חקיקת החוק בכנסת מעורבים כמה גורמים שונים. המפלגה הראשונה היא חבר הכנסת שמגיש את הצעת החוק. חבר הכנסת אחראי על ניסוח הצעת החוק והבאתה לכנסת. הצד השני הוא הוועדה שבודקת את הצעת החוק. הוועדה אחראית לבחון את הצעת החוק ולערוך בה שינויים. הצד השלישי הוא מליאת הכנסת. המליאה אחראית להצבעה על הצעת החוק ושליחתה לעיון ועדת השרים לחקיקה. הצד הרביעי הוא ועדת השרים לחקיקה. הוועדה אחראית לבחון את הצעת החוק ולערוך בה שינויים. המפלגה החמישית היא נשיא ישראל. הנשיא אחראי לחתום על הצעת החוק.

ציר הזמן של תהליך יצירת החוק

תהליך קבלת החוק בכנסת הוא תהליך ממושך שסיומו עלול להימשך מספר חודשים. ציר הזמן של התהליך הוא כדלקמן: 1. הגשת הצעת החוק על ידי ח"כ 2. הפניית הצעת החוק לוועדה הרלוונטית 3. עיון הצעת החוק בוועדה 4. הצבעה על הצעת החוק בוועדה 5. הצבעה על הצעת החוק של מליאת הכנסת 6. עיון בהצעת החוק על ידי ועדת השרים לחקיקה 7. הצבעה על הצעת החוק של ועדת השרים לחקיקה 8. הצבעה שנייה ושלישית על הצעת החוק במליאת הכנסת 9. חתימה על הצעת החוק על ידי מליאת הכנסת. נשיא ישראל הליך קבלת החוק בכנסת הוא תהליך מורכב וארוך הכולל מספר שלבים ושיתוף גורמים שונים. חשוב להבין את התהליך על מנת להבטיח שהחוקים ייעשו בזמן וביעילות.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן