דף הבית » המלצת הצוות » תהליך כלי דם במוח

תהליך כלי דם במוח

2023-03-27 14:50:00+02:00

האנטומיה של המוח

המוח מורכב משלושה חלקים עיקריים: המוח הגדול, המוח הקטן וגזע המוח. המוח הגדול הוא החלק הגדול ביותר של המוח והוא אחראי על תפקודים ברמה גבוהה יותר כמו חשיבה, פתרון בעיות ושפה. המוח הקטן אחראי על תיאום תנועה ושיווי משקל. גזע המוח אחראי על שליטה בתפקודים בסיסיים כמו נשימה, קצב לב ולחץ דם.

כלי דם של המוח

המוח מסופק לדם משני עורקים עיקריים: עורק הצוואר הפנימי ועורק החוליה. עורק הצוואר הפנימי מספק את החלק הקדמי והצד של המוח, בעוד שעורק החוליות מספק את החלק האחורי של המוח. שני העורקים הללו מתחברים יחדיו ויוצרים את מעגל וויליס, שהוא טבעת של עורקים המספקת למוח דם.

עורקים

עורקי המוח אחראים על הובלת דם עשיר בחמצן למוח. העורקים מורכבים משלוש שכבות: אינטימה, מדיה ואדוונטציה. האינטימה היא השכבה הפנימית ביותר והיא מורכבת משכבה אחת של תאי אנדותל. המדיה היא השכבה האמצעית והיא מורכבת מתאי שריר חלקים וסיבים אלסטיים. האדוונטציה היא השכבה החיצונית ביותר והיא מורכבת מרקמת חיבור.

ורידים

ורידי המוח אחראים לנשיאת דם דל חמצן הרחק מהמוח. הוורידים מורכבים משלוש שכבות: אינטימה, מדיה ואדוונטציה. האינטימה היא השכבה הפנימית ביותר והיא מורכבת משכבה אחת של תאי אנדותל. המדיה היא השכבה האמצעית והיא מורכבת מתאי שריר חלקים וסיבים אלסטיים. האדוונטציה היא השכבה החיצונית ביותר והיא מורכבת מרקמת חיבור.

זרימת דם במוח

זרימת הדם במוח מווסתת על ידי מערכת העצבים האוטונומית. מערכת העצבים האוטונומית אחראית לשליטה בקצב הלב, לחץ הדם ותפקודים לא רצוניים אחרים. מערכת העצבים האוטונומית מחולקת לשני חלקים: מערכת העצבים הסימפתטית ומערכת העצבים הפאראסימפטטית. מערכת העצבים הסימפתטית אחראית להגברת קצב הלב ולחץ הדם, בעוד שמערכת העצבים הפאראסימפתטית אחראית להורדת קצב הלב ולחץ הדם. זרימת הדם במוח מווסתת גם על ידי מנגנון הוויסות האוטומטי של המוח. מנגנון זה אחראי לשמירה על זרימת דם קבועה למוח, גם כאשר לחץ הדם משתנה. זה מושג על ידי התכווצות והתרחבות של כלי הדם במוח.

סיכום

תהליך כלי הדם במוח הוא תהליך מורכב ומרתק. האנטומיה של המוח, כלי הדם וזרימת הדם הם כולם מרכיבים חשובים בתהליך זה. הבנת תהליך כלי הדם במוח חיונית להבנת אופן פעולת המוח וכיצד לטפל במחלות והפרעות במוח. כדי ללמוד עוד על תהליך כלי הדם במוח, צפו בסרטון זה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן