דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » הכל על תהליך כימי

הכל על תהליך כימי

תהליך כימי

תהליכים כימיים משמשים לשינוי הרכב החומרים. בתהליך כימי, מגיבים הופכים למוצרים. תהליך כימי יכול להיות מיוצג על ידי דיאגרמת זרימה, הנקראת “דיאגרמת זרימת תהליך” או “PFD”.

השלב הראשון בכל תהליך כימי הוא בחירת המגיבים המתאימים. לאחר מכן, המגיבים הופכים למוצרים בסדרה של פעולות יחידה. תגובות בודדות אלו מבוצעות לרוב בכלים גדולים, הנקראים כורים או טנקים, אשר תוכננו כדי לאפשר טיפול בטוח ויעיל בכימיקלים מסוכנים.

ניתן לסווג תהליכים כימיים לשלושה סוגים: סינתזה, פירוק והפרדה. סינתזה היא תהליך של שילוב של שני חומרים או יותר ליצירת חומר חדש. פירוק הוא תהליך של פירוק חומר לחומרים פשוטים יותר. הפרדה היא התהליך המפריד בין תערובות לחלקים המרכיבים אותן.

שינוי כימי

שינוי כימי הוא תהליך שמשנה את הרכבו של עצם. שינויים כימיים יכולים להיגרם מחום, אור, חשמל או מקורות אחרים.

שינוי כימי הוא תהליך שמשנה את הרכבו של עצם. שינויים כימיים יכולים להיגרם מחום, אור, חשמל או מקורות אחרים. שינוי כימי אינו חייב להיות כרוך בשינוי בצורה הפיזית של האובייקט (אם כי ייתכן). לדוגמה, אם נערבב נתרן כלורי וחומצה הידרוכלורית יחד במבחנה אז נראה שינוי כימי מכיוון שהכימיקלים הללו נמצאים כעת בצורה אחרת מזו שהיו לפני ערבובם יחד.

זהו תהליך בלתי הפיך שבו החומרים המקוריים אינם קיימים יותר לאחר השלמת השינוי הכימי.

ישנם סוגים שונים של שינוי כימי. אלו כוללים:

-בעירה: תהליך שריפת חומר לשחרור אנרגיה בצורת חום ואור.

-פירוק: תהליך פירוק חומר לחלקים קטנים יותר על ידי פעולה כימית או פיזית, כמו חשיפה לאוויר.

-חמצון: תגובה עם חמצן הגורמת לחומרים להתחמצן, או להגיב עם חמצן, ולעיתים קרובות להיות יותר תגובתיים.

חוק שימור המסה

חוק שימור המסה קובע שכמות החומר הכוללת ביקום נשארת קבועה.

חוק שימור המסה הוא אחד החוקים הבסיסיים ביותר בפיזיקה. הוא קובע שכמות החומר הכוללת במערכת סגורה נשארת קבועה, והיא לא יכולה להיווצר ולא להרוס. זה אומר שאם היית לוקח שני חפצים, כגון פיסת מתכת וצנצנת זכוכית, ומשלב אותם לחפץ אחד, כגון על ידי ריתוך אותם יחד או המסתם ליצירת חתיכת מתכת חדשה, עדיין היית יש כמות (או משקל) שווה של חומר כמו קודם. . הסיבה לכך היא שצנצנת הזכוכית משמשת כעת כחומר ואינה קיימת יותר. חוק שימור המסה בעצם קובע שבמערכת סגורה, כמות המסה הכוללת נשארת קבועה. כאשר אתה מפרק חפץ לחתיכות קטנות יותר, כגון על ידי חיתוך בסכין או חיתוך באמצעות חותכי תיל, אתה לא לוקח ממנו שום חומר קיים אלא פשוט חותך דרך חומר שכבר קיים כדי להגיע לתוצאה הרצויה שלך.

החוק הוצע לראשונה על ידי אנטואן לבואזיה לאחר שהבחין שכאשר שרף קילו של שעוות נרות, המשקל לא השתנה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן