דף הבית » TOP10 » תהליך יצירת שתן

תהליך יצירת שתן

2023-02-28 06:09:00+02:00

מה זה שתן?

שתן הוא מוצר פסולת נוזלי המיוצר על ידי הכליות ומסלק מהגוף. הוא מורכב ממים, אוריאה ומוצרי פסולת אחרים שמסננים מהדם. שתן הוא בדרך כלל בצבע צהוב ובעל pH מעט חומצי.

תהליך יצירת שתן

תהליך יצירת השתן מתחיל בכליות, שהן שני איברים בצורת שעועית הממוקמים בגב התחתון. הכליות אחראיות על סינון הדם וסילוק חומרי פסולת ממנו.השלב הראשון בתהליך יצירת השתן הוא סינון. הכליות מסננות את הדם ומסלקות חומרי פסולת, כגון אוריאה, קריאטינין ורעלים אחרים. תסנין זה מועבר לאחר מכן דרך צינוריות הכליה, שהם צינורות קטנים הממוקמים בכליות. לאחר מכן, התסנין עובר דרך הלולאה של הנלה, שהיא מבנה בצורת לולאה הממוקם באבוביות הכליה. הלולאה של הנלה עוזרת לרכז את התסנין ולהסיר עודפי מים. התסנין עובר לאחר מכן דרך הצינורית המפותלת הדיסטלית, שהיא החלק האחרון של צינוריות הכליה. בחלק זה של התהליך מתרכזים עוד יותר את התסנין ומוסיפים לו אלקטרוליטים כמו נתרן ואשלגן. לאחר מכן עובר התסנין דרך צינורות האיסוף שהם צינורות קטנים המובילים לשלפוחית השתן. לאחר מכן, התסנין מאוחסן בשלפוחית השתן עד לסילוקו מהגוף.

תפקיד שלפוחית השתן

שלפוחית השתן היא איבר שרירי שאוגר שתן עד לסלקתו מהגוף. שלפוחית השתן מרופדת בקרום רירי שעוזר לשמור על השתן סטרילי. בשלפוחית השתן יש גם שריר סוגר שעוזר לשלוט בשחרור השתן. כאשר השלפוחית מלאה, שריר הסוגר נרגע והשתן מסולק מהגוף דרך השופכה. השופכה היא צינור המחבר את שלפוחית השתן לחלק החיצוני של הגוף.

סיכום

תהליך ייצור השתן הוא תהליך מורכב הכולל סינון הדם, ריכוז התסנין ואגירת השתן בשלפוחית השתן. לאחר מכן שלפוחית השתן מסלקת את השתן מהגוף דרך השופכה. שתן מורכב ממים, אוריאה ומוצרי פסולת אחרים שמסננים מהדם.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן