דף הבית » בחירות הגולשים » תהליך יצירת הזרע: כיצד נוצר הזרע

תהליך יצירת הזרע: כיצד נוצר הזרע

2023-03-29 17:22:00+02:00

מבוא לייצור זרע

ייצור זרע הוא התהליך שבו נוצרים תאי רבייה זכריים, הנקראים זרעונים. ייצור הזרע מתחיל באשכים, שם תאים מיוחדים הנקראים spermatogonia מתחלקים ומתמיינים לתאי זרע. לאחר מכן, תאי זרע אלו עוברים סדרה של תהליכי התבגרות לפני שהם משתחררים מהאשכים. תהליך ייצור הזרע מווסת על ידי הורמונים, המופרשים מבלוטת יותרת המוח והאשכים.

תהליך ייצור הזרע

תהליך ייצור הזרע מתחיל בייצור של spermatogonia, שהם תאי נבט לא בשלים הממוקמים בצינוריות הזרע של האשכים. תאים אלה מתחלקים ומתמיינים לתאי זרע, אשר לאחר מכן משתחררים מהצינוריות הזרעים לתוך האפידידימיס. באפידידימיס תאי הזרע עוברים סדרה של תהליכי הבשלה, ביניהם רכישת תנועתיות ויצירת האקרוזום, שהוא אברון מיוחד המסייע לזרע לחדור לביצית. לאחר שתאי הזרע התבגרו, הם משתחררים מהאפידידימיס אל תוך צינור הזרע. הזרע הוא צינור המוביל את תאי הזרע אל צינור השפיכה, שם הם מעורבבים עם הפרשות משלפוחית הזרע ומבלוטת הערמונית. תערובת זו של תאי זרע והפרשות ידועה בשם זרע, אשר לאחר מכן נפלט מהפין במהלך קיום יחסי מין.

תפקיד ההורמונים בייצור זרע

תהליך ייצור הזרע מווסת על ידי הורמונים, המופרשים מבלוטת יותרת המוח והאשכים. בלוטת יותרת המוח מפרישה הורמון מגרה זקיקים (FSH) והורמון luteinizing (LH), הממריצים את ייצור spermatogonia ושחרור תאי זרע מצינוריות הזרע. האשכים מפרישים גם טסטוסטרון, החיוני להבשלת תאי הזרע.

איכות זרע ופריון

איכות תאי הזרע היא גורם חשוב בקביעת הפוריות. תאי זרע חייבים להיות תנועתיים ובעלי מורפולוגיה תקינה על מנת שיוכלו להפרות ביצית. גורמים כמו גיל, אורח חיים וגורמים סביבתיים יכולים להשפיע על איכות הזרע והפוריות. לדוגמה, עישון, צריכת אלכוהול וחשיפה לכימיקלים מסוימים יכולים להפחית את איכות הזרע ואת הפוריות.

גורמים המשפיעים על איכות הזרע

ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על איכות הזרע והפוריות. אלה כוללים גיל, אורח חיים וגורמים סביבתיים. הגיל הוא גורם חשוב, שכן איכות הזרע נוטה לרדת עם הגיל. גורמי אורח חיים כמו עישון, צריכת אלכוהול ושימוש בסמים יכולים גם הם להשפיע על איכות הזרע. גורמים סביבתיים כמו חשיפה לכימיקלים מסוימים וקרינה יכולים גם הם להפחית את איכות הזרע.

טיפול לאיכות זרע נמוכה

אם לגבר איכות זרע נמוכה, ישנם מספר טיפולים זמינים. אלה כוללים שינויים באורח החיים, כגון הפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול. תרופות כגון קלומיפן ציטראט וגונדוטרופין כוריוני אנושי יכולות לשמש גם כדי לעורר ייצור זרע. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בטכנולוגיות רבייה מסייעות כגון הפריה חוץ גופית (IVF).

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן