דף הבית » לא ידעתי » תהליך ייצור הפוספט

תהליך ייצור הפוספט

2023-03-25 12:15:00+02:00

מהו פוספט?

פוספט הוא מינרל המצוי במזונות רבים ומשמש בדשן. זהו חומר תזונה חיוני לצמחים ובעלי חיים, ומשמש גם בתהליכים תעשייתיים רבים. הפוספט מורכב מאטומי זרחן וחמצן, ונמצא בסלעים ובמשקעים. הוא נכרה מהאדמה ולאחר מכן מטוהר לשימוש בחקלאות ובתעשייה.

תהליך הכרייה

תהליך הכרייה של פוספט מתחיל בהפקת המינרל מהאדמה. זה נעשה על ידי כרייה בבור פתוח או כרייה תת קרקעית. כריית בורות פתוחים כוללת חפירת בורות גדולים באדמה כדי לגשת לעפרת הפוספט. כרייה תת קרקעית כוללת קידוח מנהרות לתוך האדמה כדי לגשת לעפרה. לאחר מיצוי העפרה, היא מועברת למפעל עיבוד לטיהור נוסף.

תהליך טיהור

תהליך הטיהור של פוספט כולל מספר שלבים. ראשית, העפר נכתש ונטחן לאבקה דקה. לאחר מכן מערבבים אבקה זו עם מים וכימיקלים ליצירת תמיסה. לאחר מכן מסננים את התרחיץ כדי להסיר זיהומים, כגון חימר וחול. התרחיץ המסונן מטופל לאחר מכן בחומצה גופרתית כדי להסיר כל זיהומים שנותרו. לבסוף, הפוספט המטוהר מיובש ונארז לשימוש.

שימושים בפוספט

פוספט משמש במגוון דרכים. בחקלאות הוא משמש כדשן כדי לעזור לצמחים לצמוח. הוא משמש גם בייצור מזון לבעלי חיים, חומרי ניקוי ומוצרים תעשייתיים אחרים. פוספט משמש גם לייצור חומצה זרחתית, המשמשת בתעשיית המזון והמשקאות.

השפעה על הסביבה

כרייה וטיהור של פוספט עלולים להשפיע לרעה על הסביבה. תהליך הכרייה עלול לגרום לזיהום אוויר ומים, כמו גם לפגיעה במערכת האקולוגית המקומית. תהליך הטיהור יכול גם לשחרר כימיקלים מסוכנים לסביבה. בנוסף, השימוש בדשני פוספט עלול להוביל לאאוטרופיקציה, שהיא עלייה ברמות התזונתיות של גוף מים, מה שמוביל לעלייה בצמיחת אצות.

ייצור פוספטים בארצות הברית

ארצות הברית היא היצרנית הגדולה בעולם של פוספט. רוב ייצור הפוספט בארה"ב מגיע מפלורידה וצפון קרולינה. ארה"ב היא גם יצואנית הפוספט הגדולה בעולם, כאשר רוב היצוא מגיע לסין, הודו וברזיל. ארה"ב היא גם הצרכנית הגדולה בעולם של פוספט, כאשר רוב הצריכה מגיעה מהמגזר החקלאי.

סיכום

תהליך ייצור הפוספט הוא חלק חשוב מהכלכלה העולמית. הוא משמש בחקלאות, בתעשייה ויישומים אחרים. לתהליך יכולה להיות השפעה שלילית על הסביבה, ולכן חשוב לנקוט בצעדים לצמצום ההשפעה הסביבתית של ייצור פוספט. למידע נוסף על ייצור פוספט, צפה בסרטון זה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן