דף הבית » מעניין » תהליך חקיקת החוק בישראל

תהליך חקיקת החוק בישראל

2023-03-27 20:51:00+02:00

סקירה כללית של תהליך חקיקת החוק בישראל

תהליך קבלת החוק בישראל הוא תהליך מורכב וארוך הכולל מספר שלבים. התהליך מתחיל עם הצגת הצעת חוק בכנסת, הגוף המחוקק של ישראל. לאחר מכן, הצעת החוק עוברת דיון והצבעה בכנסת. אם הצעת החוק תאושר, היא נשלחת לחתימה לנשיא ישראל. ברגע שהנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק.

שלבים בתהליך יצירת החוק

תהליך חקיקת החוק בישראל מתחיל בהגשת הצעת חוק בכנסת. הצעת החוק חייבת להיות בחסות של חבר כנסת אחד (ח"כ) אחד לפחות. לאחר מכן מועברת הצעת החוק לבדיקת הוועדה הרלוונטית של הכנסת. הוועדה בוחנת את הצעת החוק ורשאית לערוך בה שינויים או תיקונים. לאחר מכן מצביע הוועדה על הצעת החוק ומחזירה אותה לכנסת להצבעה סופית.

דיון והצבעה בכנסת

לאחר החזרת הצעת החוק לכנסת, היא עוברת דיון והצבעה על ידי כל חברי הכנסת. הצעת החוק צריכה לקבל רוב קולות על מנת לעבור. אם הצעת החוק תעבור, היא נשלחת לחתימה לנשיא ישראל. לנשיא יש סמכות להטיל וטו על הצעת החוק, ובמקרה זה תוחזר לכנסת להמשך דיון והצבעה.

חתימה נשיאותית

ברגע שהנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק. לאחר מכן, החוק מפורסם בעיתון הרשמי, הרשומות, ונכנס לתוקף באופן רשמי.

סיכום

תהליך קבלת החוק בישראל הוא תהליך מורכב וארוך הכולל מספר שלבים. התהליך מתחיל בהגשת הצעת חוק בכנסת ומסתיים בחתימת הנשיא. ברגע שהנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק ונכנסת לתוקף באופן רשמי. למידע נוסף, בקר בוויקיפדיה העברית .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן