דף הבית » לא ידעתי » תהליך התכה

תהליך התכה

2023-03-05 18:43:00+02:00

מה זה התכה?

התכה היא תהליך של שינוי מוצק לנוזל. זהו שינוי פיזיקלי המתרחש כאשר האנרגיה הפנימית של חומר גדלה, מה שגורם למולקולות לנוע מהר יותר ולפרק את הקשרים הבין-מולקולריים שמחזיקים את המוצק יחד. הטמפרטורה שבה מוצק נמס ידועה כנקודת ההתכה.

שלבי התכה

ניתן לחלק את תהליך ההיתוך לשלושה שלבים:

שלב 1: חימום

השלב הראשון של ההיתוך הוא חימום. זה כאשר המוצק נחשף לחום, מה שגורם למולקולות לרטוט מהר יותר ולפרק את הקשרים הבין-מולקולריים. ככל שהטמפרטורה עולה, המולקולות נעות מהר יותר והמוצק מתחיל להתרכך.

שלב 2: התכה

השלב השני של ההיתוך הוא תהליך ההיתוך בפועל. בשלב זה, המוצק חומם לנקודת ההיתוך שלו ולמולקולות יש מספיק אנרגיה כדי לפרק את הקשרים הבין-מולקולריים. לאחר מכן המוצק הופך לנוזל.

שלב 3: קירור

השלב השלישי של ההיתוך הוא קירור. זה כאשר הנוזל מתקרר לטמפרטורה מתחת לנקודת ההיתוך שלו. ככל שהטמפרטורה יורדת, המולקולות מואטות והנוזל מתחיל להתמצק.

סוגי התכה

ישנם שני סוגים עיקריים של התכה: היתוך וסובלימציה.

היתוך

היתוך הוא סוג ההיתוך הנפוץ ביותר. זה מתרחש כאשר מוצק מחומם לנקודת ההיתוך שלו והמולקולות מפרקות את הקשרים הבין-מולקולריים, והופכות את המוצק לנוזל.

הַאֲצָלָה

סובלימציה היא סוג פחות נפוץ של התכה. זה מתרחש כאשר מוצק מחומם לטמפרטורה גבוהה מנקודת ההיתוך שלו והמולקולות מפרקות את הקשרים הבין-מולקולריים, והופכות את המוצק ישירות לגז.

למידע נוסף על תהליך ההיתוך, בקר בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן