דף הבית » מעניין » תהליך השתלת מח עצם: מה שאתה צריך לדעת

תהליך השתלת מח עצם: מה שאתה צריך לדעת

2023-03-26 07:06:00+02:00

מהי השתלת מח עצם?

השתלת מח עצם היא הליך רפואי המשמש להחלפת מח עצם פגום או חולה במח עצם בריא. מח עצם הוא הרקמה הרכה והספוגית בתוך העצמות המייצרת תאי דם אדומים ולבנים וטסיות דם. השתלת מח עצם משמשת לטיפול במגוון מחלות, כולל לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה.

סוגי השתלות מח עצם

ישנם שני סוגים של השתלות מח עצם: אוטולוגיות ואלוגניות. השתלות אוטולוגיות משתמשות במח העצם של המטופל עצמו, בעוד שהשתלות אלוגניות משתמשות במח עצם מתורם.

השתלות אוטולוגיות

השתלות עצמיות משמשות לטיפול במחלות כמו מיאלומה נפוצה ולימפומה. בהליך זה, מח העצם של המטופל מוסר ומאוחסן. לאחר מכן נותנים לחולה מינונים גבוהים של כימותרפיה ו/או הקרנות כדי להרוס את מח העצם החולה. לאחר השלמת הכימותרפיה ו/או ההקרנות, מח העצם המאוחסן של המטופל מושתל בחזרה לתוך המטופל.

השתלות אלוגניות

השתלות אלוגניות משמשות לטיפול במחלות כמו לוקמיה ואנמיה אפלסטית. בהליך זה, מח עצם נלקח מתורם ומושתל במטופל. על התורם להיות התאמה קרובה למטופל על מנת שההשתלה תצליח.

הכנה להשתלת מח עצם

לפני השתלת מח עצם, על המטופל לעבור סדרה של בדיקות כדי לקבוע אם הם מועמדים טובים להליך. בדיקות אלו כוללות בדיקות דם, בדיקות הדמיה וביופסיה. ייתכן שהמטופל גם יצטרך לעבור כימותרפיה ו/או הקרנות כדי להכין את גופו להשתלה.

הליך השתלת מח עצם

הליך השתלת מח עצם מתרחש בדרך כלל בבית חולים או במרכז השתלות מיוחד. במהלך ההליך, המטופל מקבל הרדמה ומח העצם התורם מוזרק לזרם הדם של המטופל. לאחר מכן, המטופל נמצא במעקב צמוד לכל סיבוכים.

התאוששות לאחר השתלת מח עצם

לאחר השתלת מח עצם, המטופל יצטרך להישאר בבית החולים למשך מספר שבועות. במהלך תקופה זו, המטופל יהיה במעקב צמוד לכל סיבוכים. ייתכן שהמטופל יצטרך גם ליטול תרופות כדי לסייע במניעת זיהום וכדי לעזור לגוף לקבל את מח העצם החדש. לאחר שהמטופל ישוחרר מבית החולים, הם יצטרכו לעקוב באופן קבוע עם הרופא שלו. ייתכן שהמטופל גם יצטרך לקחת תרופות כדי לסייע במניעת זיהום וכדי לעזור לגוף לקבל את מח העצם החדש.

סיכונים של השתלת מח עצם

השתלת מח עצם היא הליך רפואי מורכב ויש סיכונים הקשורים בהליך. סיכונים אלה כוללים זיהום, דימום ונזק לאיברים. קיים גם סיכון למחלת שתל מול מארח, שהיא מצב בו מערכת החיסון של התורם תוקפת את גופו של החולה.

סיכום

השתלת מח עצם היא הליך רפואי מורכב המשמש לטיפול במגוון מחלות. ישנם שני סוגים של השתלות מח עצם: אוטולוגיות ואלוגניות. לפני ההליך, על המטופל לעבור סדרה של בדיקות כדי לקבוע אם הוא מועמד טוב להליך. במהלך ההליך, המטופל מקבל הרדמה ומח העצם התורם מוזרק לזרם הדם של המטופל. לאחר ההליך, המטופל יצטרך להישאר בבית החולים מספר שבועות ולעקוב אחר הרופא באופן קבוע. ישנם סיכונים הקשורים להליך, כולל זיהום, דימום ונזק לאיברים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן