דף הבית » המלצת הצוות » תהליך הצעת החוק הממשלתית

תהליך הצעת החוק הממשלתית

2023-03-09 21:36:00+02:00

מבוא להליך הצעת החוק הממשלתית

תהליך הצעת החוק הממשלתית הוא התהליך שבו הצעת חוק הופכת לחוק בארצות הברית. זהו תהליך מורכב הכולל שלבים רבים ומצריך שיתוף פעולה של הרשות המחוקקת והמבצעת כאחד. התהליך מתחיל כאשר הצעת חוק מוצגת בבית הנבחרים או בסנאט. לאחר מכן, הצעת החוק מועברת לוועדה לבדיקה ובחינה. אם הוועדה תאשר את הצעת החוק, היא נשלחת ללשכה המלאה לדיון ולהצבעה. אם הצעת החוק תעבור, היא נשלחת ללשכה השנייה לבחינה. אם שני הלשכות יעבירו את הצעת החוק, היא נשלחת לחתימת הנשיא. אם הנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק.

תהליך החקיקה

תהליך החקיקה מתחיל כאשר הצעת חוק מוגשת בבית הנבחרים או בסנאט. לאחר מכן, הצעת החוק מועברת לוועדה לבדיקה ובחינה. הוועדה רשאית לקיים דיונים ולגבות עדויות ממומחים ובעלי עניין. הוועדה רשאית גם לערוך שינויים בהצעת החוק לפני שליחתה ללשכה המלאה לדיון ולהצבעה. אם הצעת החוק תעבור, היא נשלחת ללשכה השנייה לבחינה. אם שני הלשכות יעבירו את הצעת החוק, היא נשלחת לחתימת הנשיא.

תהליך ההנהלה

לאחר שהצעת החוק התקבלה בשתי הלשכות של הקונגרס, היא נשלחת לחתימה לנשיא. הנשיא רשאי לחתום על הצעת החוק, להטיל וטו על הצעת החוק או לא לנקוט בפעולה. אם הנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק. אם הנשיא מטיל וטו על הצעת החוק, היא מוחזרת לקונגרס עם הצהרה על התנגדויות הנשיא. הקונגרס עשוי לעקוף את הווטו עם שני שלישים קולות בשני הלשכות. אם הנשיא לא ינקוט פעולה, הצעת החוק תהפוך לחוק לאחר 10 ימים, אלא אם הקונגרס ידחה במהלך אותה תקופה.

ההליך השיפוטי

ברגע שהצעת חוק הופכת לחוק, ניתן לערער עליה בבית המשפט. בית המשפט העליון רשאי לעיין בחוק כדי לקבוע אם הוא חוקתי. אם בית המשפט העליון ימצא שהחוק אינו חוקתי, ניתן לבטלו. בית המשפט העליון רשאי גם לעיין בחוק כדי לקבוע אם הוא עולה בקנה אחד עם חוקים אחרים או החוקה. אם בית המשפט העליון ימצא שהחוק אינו עולה בקנה אחד עם חוקים אחרים או חוקה, ניתן לבטלו.

סיכום

הליך הצעת החוק הממשלתי הינו תהליך מורכב הכולל שלבים רבים ומצריך שיתוף פעולה הן של הרשות המחוקקת והן המבצעת של הממשלה. התהליך מתחיל כאשר הצעת חוק מוצגת בבית הנבחרים או בסנאט. לאחר מכן, הצעת החוק מועברת לוועדה לבדיקה ובחינה. אם הצעת החוק תעבור, היא נשלחת ללשכה השנייה לבחינה. אם שני הלשכות יעבירו את הצעת החוק, היא נשלחת לחתימת הנשיא. אם הנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק. אם הנשיא מטיל וטו על הצעת החוק, היא מוחזרת לקונגרס עם הצהרה על התנגדויות הנשיא. אם הנשיא לא ינקוט פעולה, הצעת החוק תהפוך לחוק לאחר 10 ימים, אלא אם הקונגרס ידחה במהלך אותה תקופה. ברגע שהצעת חוק הופכת לחוק, ניתן לערער עליה בבית המשפט. בית המשפט העליון רשאי לעיין בחוק כדי לקבוע אם הוא חוקתי או תואם לחוקים אחרים או לחוקה.

תפקיד הנשיא

הנשיא ממלא תפקיד חשוב בתהליך הצעת החוק הממשלתית. הנשיא רשאי לחתום על הצעת החוק, להטיל וטו על הצעת החוק או לא לנקוט בפעולה. אם הנשיא חותם על הצעת החוק, היא הופכת לחוק. אם הנשיא מטיל וטו על הצעת החוק, היא מוחזרת לקונגרס עם הצהרה על התנגדויות הנשיא. אם הנשיא לא ינקוט פעולה, הצעת החוק תהפוך לחוק לאחר 10 ימים, אלא אם הקונגרס ידחה במהלך אותה תקופה.

תפקידו של הקונגרס

הקונגרס ממלא תפקיד חשוב בתהליך הצעת החוק הממשלתית. הקונגרס חייב להעביר את הצעת החוק בשני הלשכות לפני שניתן יהיה לשלוח אותה לחתימה לנשיא. אם הנשיא יטיל וטו על הצעת החוק, הקונגרס עשוי לעקוף את הווטו בהצבעה של שני שלישים בשני הלשכות. הקונגרס עשוי גם לבצע שינויים בהצעת החוק לפני שליחתה לנשיא לחתימה.

תפקידו של בית המשפט העליון

בית המשפט העליון ממלא תפקיד חשוב בהליך הצעת החוק הממשלתית. בית המשפט העליון רשאי לעיין בחוק כדי לקבוע אם הוא חוקתי או תואם לחוקים אחרים או לחוקה. אם בית המשפט העליון ימצא שהחוק אינו חוקתי או אינו עולה בקנה אחד עם חוקים אחרים או חוקה, ניתן לבטלו.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן