דף הבית » אנציקלופדיה » תהליך הפריה חוץ גופית – מה שאתה צריך לדעת

תהליך הפריה חוץ גופית – מה שאתה צריך לדעת

2023-03-20 18:08:00+02:00

מהי הפריה חוץ גופית (IVF)?

הפריה חוץ גופית (IVF) היא תהליך של הפריה שבו ביצית משולבת עם זרע מחוץ לגוף, במבחנה. התהליך כולל מעקב והמרצה של תהליך הביוץ של האישה, הוצאת ביציות מהשחלות של האישה ולתת לזרע להפרות אותן בתווך נוזלי. לאחר מכן, הביצית המופרית (זיגוטה) מועברת לרחם במטרה לבסס הריון מוצלח.

איך עובד תהליך הפריה חוץ גופית?

תהליך הפריה חוץ גופית מתחיל בגירוי שחלתי, הכולל נטילת תרופות פוריות כדי לעורר את השחלות לייצר מספר ביציות. לאחר מכן שולפים את הביצים מהשחלות ומניחים בצלחת תרבית עם זרע. לאחר מכן עוקבים אחר הביציות כדי לראות אם מתרחשות הפריה וחלוקת תאים. אם הביציות מופרות בהצלחה, הן מועברות לרחם.

מהו שיעור ההצלחה של IVF?

שיעור ההצלחה של הפריה חוץ גופית תלוי במגוון גורמים, לרבות גיל האישה, הגורם לאי הפוריות ואיכות העוברים. בדרך כלל, שיעור ההצלחה של IVF הוא כ-40% עבור נשים מתחת לגיל 35, ויורד עם הגיל. שיעור ההצלחה של הפריה חוץ גופית גבוה יותר גם אצל נשים בעלות רזרבה שחלתית טובה ורחם בריא.

מהם הסיכונים של IVF?

הסיכונים של IVF כוללים לידות מרובות, תסמונת גירוי יתר שחלתי, הריון חוץ רחמי והפלה. לידות מרובות מתרחשות כאשר יותר מעובר אחד מועבר לרחם, מה שמגביר את הסיכון לצירים מוקדמים ומשקל לידה נמוך. תסמונת גירוי יתר שחלתי היא מצב בו השחלות הופכות נפוחות וכואבות עקב תרופות הפוריות המשמשות בתהליך הפריה חוץ גופית. הריון חוץ רחמי הוא מצב שבו העובר משתיל מחוץ לרחם, ועלול להיות מסכן חיים. הפלה היא אובדן הריון לפני שבוע 20 להריון.

מהם היתרונות של IVF?

היתרונות של הפריה חוץ גופית כוללים את היכולת להרות ילד כאשר טיפולי פוריות אחרים נכשלו, היכולת להשתמש בביצית תורמת או זרע, והיכולת לסנן עוברים לאיתור הפרעות גנטיות. ניתן להשתמש בהפריה חוץ גופית גם לשימור פוריות בנשים העוברות טיפולי סרטן.

מה העלות של IVF?

עלות הפריה חוץ גופית משתנה בהתאם למרפאה ולסוג הטיפול. בדרך כלל, עלות הפריה חוץ גופית נעה בין $12,000 ל-$15,000 למחזור. עלות הפריה חוץ גופית יכולה להשתנות גם בהתאם לתרופות בהן נעשה שימוש, מספר העוברים המועברים ומספר המחזורים הדרושים.

מהו ציר הזמן להפריה חוץ גופית?

ציר הזמן להפריה חוץ גופית תלוי בפרט ובסוג הטיפול. בדרך כלל, ציר הזמן להפריה חוץ גופית כולל גירוי שחלתי, החזרת ביצית, הפריה, העברת עוברים ובדיקת הריון. התהליך כולו יכול לקחת עד חודשיים.

סיכום

הפריה חוץ גופית (IVF) היא תהליך של הפריה שבו ביצית משולבת עם זרע מחוץ לגוף, במבחנה. שיעור ההצלחה של הפריה חוץ גופית תלוי במגוון גורמים, לרבות גיל האישה, הגורם לאי הפוריות ואיכות העוברים. הסיכונים של IVF כוללים לידות מרובות, תסמונת גירוי יתר שחלתי, הריון חוץ רחמי והפלה. היתרונות של הפריה חוץ גופית כוללים את היכולת להרות ילד כאשר טיפולי פוריות אחרים נכשלו, היכולת להשתמש בביצית תורמת או זרע, והיכולת לסנן עוברים לאיתור הפרעות גנטיות. עלות הפריה חוץ גופית משתנה בהתאם למרפאה ולסוג הטיפול.

למד עוד

  • בקר בוויקיפדיה כדי ללמוד עוד על תהליך ההפריה החוץ גופית.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן