דף הבית » הכי פופולרי » תהליך הפסטור

תהליך הפסטור

2023-03-25 04:21:00+02:00

מה זה פסטור?

פסטור הוא תהליך של חימום מזון או משקה לטמפרטורה מסוימת למשך פרק זמן מוגדר, ולאחר מכן קירור מיד. תהליך זה נקרא על שמו של המדען הצרפתי לואי פסטר, שגילה שחימום בירה ויין מספיק כדי להרוג את רוב החיידקים שגרמו לקלקול. הפסטור משמש להרוג חיידקים מזיקים שעלולים לגרום למחלות הנישאות במזון, כגון סלמונלה ו-E. coli. זה גם עוזר להאריך את חיי המדף של מזונות ומשקאות רבים.

היסטוריה של הפסטור

תהליך הפסטור פותח לראשונה בסוף המאה ה-19 על ידי לואי פסטר. הוא גילה שחימום בירה ויין מספיק להרוג את רוב החיידקים שגרמו לקלקול. הפסטור שימש לראשונה באופן מסחרי בארצות הברית בתחילת שנות ה-1900 כדי לסייע במניעת התפשטות השחפת. בשנות ה-20 של המאה הקודמת, התהליך שימש לשימור חלב, וכיום הוא משמש לשימור מגוון מאכלים ומשקאות.

סוגי פסטור

ישנם שני סוגים עיקריים של פסטור: זמן קצר בטמפרטורה גבוהה (HTST) וטמפרטורה גבוהה במיוחד (UHT). פסטור HTST הוא הסוג הנפוץ ביותר וכולל חימום המזון או המשקה לטמפרטורה של לפחות 161°F (71.7°C) למשך 15 שניות. פסטור UHT כולל חימום המזון או המשקה לטמפרטורה של לפחות 280°F (138°C) למשך שתי שניות.

היתרונות של פסטור

לפסטור יתרונות רבים, כולל:

  • זה עוזר להפחית את הסיכון למחלות הנישאות במזון.
  • זה עוזר להאריך את חיי המדף של מזונות ומשקאות רבים.
  • זה עוזר לשמר את הטעם והערך התזונתי של מזונות ומשקאות רבים.
  • זה עוזר להפחית את הסיכון לקלקול.

חסרונות של פסטור

למרות שלפסטור יש יתרונות רבים, יש כמה חסרונות לתהליך. פסטור יכול להפחית את הערך התזונתי של כמה מזונות ומשקאות, והוא יכול גם להפחית את הטעם של כמה מזונות ומשקאות. בנוסף, הפסטור אינו מבטל לחלוטין את הסיכון למחלות המועברות במזון, מכיוון שכמה חיידקים יכולים לשרוד את התהליך.

סיכום

פסטור הוא תהליך חשוב שעוזר להפחית את הסיכון למחלות המועברות במזון ולהאריך את חיי המדף של מזונות ומשקאות רבים. למרות שיש כמה חסרונות לתהליך, היתרונות עולים בהרבה על החסרונות. למידע נוסף על פסטור, בקר בדף ויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן