דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » המדריך המלא: תהליך העיכול

המדריך המלא: תהליך העיכול

תהליך העיכול

תהליך העיכול הוא תהליך מורכב ורב-שלבי הכולל את תנועת המזון בגוף. ניתן לחלק אותו לארבעה שלבים עיקריים:

השלב הראשון הוא כאשר האוכל נכנס לפה ומתחיל ללעוס. זה נקרא לעיסה. השלב השני, שמתחיל בפה, הוא כאשר הרוק מתערבב עם האוכל ומתחיל לפרק אותו לחתיכות קטנות יותר. השלב השלישי מתרחש בקיבה, שם מתרחש רוב העיכול. השלב הרביעי מתרחש במעי הדק, שבו חומרי הזנה נספגים מהמזון המעוכל.

תהליך העיכול יכול להשתבש או להשתנות על ידי גורמים רבים ושונים כמו מתח, תרופות או מחלות כמו מחלת קרוהן או צליאק

תהליך העיכול הוא תהליך מורכב הכולל איברים רבים בגוף. ישנם גורמים שונים המשפיעים על תהליך העיכול. אלה כוללים גיל, מין והבדלים גנטיים. מערכת העיכול היא חלק חשוב בגופנו מכיוון שהיא מספקת חומרים מזינים הדרושים לצמיחה, התפתחות ותיקון של רקמות בחלקים אחרים בגופנו וכן תורמת לבריאות ולרווחה הכללית.

קיבה

הקיבה היא איבר חיוני הממלא תפקיד מרכזי בעיכול. הוא עוזר לפרק מזון ולספוג ממנו חומרים מזינים.

לקיבה ארבעה תפקידים עיקריים: עיכול כימי, עיכול מכני, אחסון מזון וספיגת מים.

השלב הראשון בתהליך עיכול המזון הוא התגובה הכימית בין חומצת קיבה לפפסין המפרקת חלבונים לפפטידים וחומצות אמינו. השלב השני הוא ערבוב מכני של אנזימים אלו עם תוכן הקיבה ליצירת אמולסיה. השלב השלישי הוא ערבוב של תחליב זה עם מים ליצירת חומר דמוי ג’ל בשם chyme המכיל את כל אבות המזון הנספגים בגוף.

הקיבה מורכבת מארבע שכבות, שהן הרירית, התת-רירית, ה-muscularis propria ו-serosa. הרירית היא השכבה שמצפה את פנים הקיבה. התת-רירית ממוקמת על גבי שכבה זו והיא מכילה כלי דם וכלי לימפה המסייעים בשליטה על זרימת הדם בקיבה.

ה-muscularis propria ממוקם בין שתי השכבות הללו והוא מכיל שרירים המעבירים מזון דרך הקיבה כדי להגיע לחלקים שונים שלה. הסרוסה מונחת על גבי שכבה זו והיא מסייעת בהגנה מפני זיהום ממקורות חיצוניים כגון חיידקים או וירוסים הנכנסים לקיבה.

המעי הדק

המעי הדק הוא צינור צר וארוך המחבר בין הקיבה למעי הגס. זה ידוע גם בשם התריסריון.

המעי הדק הוא צינור צר וארוך המחבר בין הקיבה למעי הגס. זה ידוע גם בשם התריסריון. משימות העיכול של המעי הדק הן בעיקר ספיגת מים, מלחים ומומסים אחרים; ספיגה של חומרים מזינים; והפרשת אנזימי עיכול לתוך לומן (החלק הפנימי) של המעיים. המעי הדק הוא איבר במערכת העיכול שאורכו כ-6 מטרים ובקוטר של כ-2 אינץ’.

המעי הדק מורכב מהתריסריון, ג’חנון, ileum ומעי הגס. המעי הדק סופג חומרים מזינים כמו מזון ומים מהצימר שבקיבה ואז שולח אותו למעי הגס שם הוא הופך לפסולת.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן