דף הבית » מדריך כללי בעיבוד » המדריך המלא: תהליך העיור

המדריך המלא: תהליך העיור

תהליך העיור

תהליך העיור הוא תהליך הפיכת קרקע כפרית לקרקע עירונית. הסבה זו מתרחשת בדרכים רבות, אך בדרך כלל היא נעשית על ידי בניית ערים ועיירות חדשות על קרקע כפרית. הערים והעיירות החדשות הללו יכולות להיבנות על קרקע פנויה, או שהן יכולות להיבנות על גבי קהילות קיימות.

עיור הוא תהליך מורכב, ויש לו השפעות רבות על הסביבה והחברה. דבר אחד, זה מוביל לעלייה בפליטת גזי חממה. זה גם מוביל לאובדן קרקע חקלאית. ולעיתים קרובות זה גורם לבעיות באספקת מים ותברואה שעדיין לא מוכנות לאוכלוסיות גדולות המתגוררות בסמיכות זו לזו.

עיור מתרחש כבר מאות שנים. זהו תהליך שבו אנשים עוברים מאזורים כפריים לאזורים עירוניים ככל שהאוכלוסייה גדלה. בעבר, העיור התרחש רק במדינות מתפתחות, אבל עכשיו זה קורה גם במדינות מפותחות.

קשה לומר מה יהיה עתיד העיור. יש הרבה תרחישים שונים שיכולים לקרות. לדוגמה, טכנולוגיות חדשות יכולות לאפשר לאנשים לחיות באזורים כפריים ולנסוע לערים לצורך עבודה או לימודים. לחלופין, יכול להיות שינוי במקומות העבודה וייתכן שאנשים יצטרכו לחזור לחקלאות או לעבודת כפיים אחרת כי אין מספיק מקומות עבודה זמינים יותר בערים.

תהליך העיור במאה ה-19

במאה ה-19, תהליך העיור הונע בעיקר על ידי תיעוש.

המאה ה-19 ראתה צמיחה מהירה בערים. זה נבע בעיקר מהתיעוש כאשר אנשים עברו מאזורים כפריים לגור ולעבוד בערים. התיעוש הוביל לעבודות חדשות ולשכר גבוה יותר עבור אנשים רבים. זה גם הוביל לטכנולוגיות חדשות שהקלו על אנשים לחיות קרוב יותר זה לזה באזורים מאוכלסים בצפיפות. ההערכה היא שלפני המהפכה התעשייתית רק כ-10% מהאנשים חיו בעיירות וערים. עד 1850, שיעור זה עלה ל-50%. תהליך העיור הושלם עד שנת 1900 כאשר מחצית מאוכלוסיית העולם חיה בעיירות וערים.

מספר האנשים המתגוררים בערים גדל באופן דרמטי במהלך תקופה זו. בשנת 1800 חיו בערים כ-3 מיליון איש, אך עד שנת 1900 מספר זה עלה ל-18 מיליון. עלייה זו נבעה במידה רבה מהמהפכה התעשייתית וטכניקות חקלאיות חדשות שהקלו על החקלאים לגור בקרבת העיר ולעבוד בחוותיהם בשעות השפל, תוך שהם עדיין מספקים מזון לתושבי העיר כל השנה.

המהפכה התעשייתית תהליך העיור

המהפכה התעשייתית ותהליך העיור היו מגמות ארוכות טווח. הם עיצבו את העולם כפי שאנו מכירים אותו.

המהפכה התעשייתית החלה בשנות ה-1800 עם טכנולוגיות חדשות כמו מנועי קיטור, ייצור ברזל ומסילות ברזל. ההמצאות הללו אפשרו לאנשים לייצר סחורות מהר יותר וזול יותר מאי פעם. זה הוביל לעלייה בעיור מכיוון שאנשים עברו מאזורים כפריים לערים שבהן יכלו למצוא עבודה במפעלים או בתעשיות אחרות. המהפכה התעשייתית אפשרה לאנשים רבים לעבוד במפעלים, שם יכלו לייצר סחורות בזול יותר מאי פעם. הייצור המוגבר הזה גרם לכך שאנשים רבים יכלו להרשות לעצמם מוצרים כמו ביגוד, מזון ומוצרים אחרים בפעם הראשונה. המהפכה התעשייתית תרמה גם לעיור על ידי יצירת מקומות עבודה בערים ומשיכת אנשים מאזורים כפריים לעבוד שם.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן