דף הבית » מעניין » תהליך הסינון בכליות

תהליך הסינון בכליות

2023-03-24 02:23:00+02:00

מהו תהליך הסינון בכליות?

תהליך הסינון בכליות הוא תהליך מורכב הכולל סינון של פסולת מהדם. הכליות אחראיות על פינוי פסולת מהגוף, ותהליך הסינון הוא השלב הראשון בתהליך זה. תהליך הסינון מתחיל בגלומרולוס, רשת קפילרית קטנה הנמצאת בקפסולת הבאומן. הגלומרולוס אחראי לסינון מולקולות קטנות, כגון אוריאה, קריאטינין ואלקטרוליטים, מהדם. לאחר מכן, המולקולות המסוננות עוברות דרך הקפסולה של באומן ולתוך אבובת הכליה.

תפקידו של הגלומרולוס

הגלומרולוס היא רשת קפילרית קטנה הממוקמת בקפסולת הבאומן. הוא אחראי לסינון מולקולות קטנות, כגון אוריאה, קריאטינין ואלקטרוליטים, מהדם. הגלומרולוס מורכב מרשת של נימים המוקפים בשכבת תאים הנקראים פודוציטים. לפודוציטים יש נקבוביות קטנות המאפשרות למולקולות קטנות לעבור דרכן, בעוד מולקולות גדולות יותר נחסמות. לאחר מכן, המולקולות המסוננות עוברות דרך הקפסולה של באומן ולתוך אבובת הכליה.

תפקידה של הקפסולה של באומן

קפסולת הבאומן היא מבנה בצורת גביע המקיף את הגלומרולוס. הוא אחראי על איסוף המולקולות המסוננות מהגלומרולוס והובלתן לאבובית הכליה. הקפסולה של Bowman מורכבת משתי שכבות: שכבה חיצונית של תאים הנקראים תאים פריאטליים, ושכבה פנימית של תאים הנקראים תאים ויסצרליים. התאים הפריאטליים אחראים להפרשת נוזל הנקרא נוזל באומן, שעוזר להעביר את המולקולות המסוננות לצינורית הכליה.

תפקידה של צינורית הכליה

צינור הכליה הוא צינור צר וארוך המחבר בין קפסולת הבומן לצינורות האיסוף. הצינורית הכלייתית אחראית לספיגה מחדש של מולקולות שימושיות, כגון גלוקוז וחומצות אמינו, מהמולקולות המסוננות. הוא גם סופג מחדש מים ואלקטרוליטים, כגון נתרן ואשלגן, מהמולקולות המסוננות. לאחר מכן, המולקולות הנספגות מחדש מועברות אל צינורות האיסוף, שם הן מופרשות בסופו של דבר בשתן.

תפקידו של קצב הסינון הגלומרולרי (GFR)

קצב הסינון הגלומרולרי (GFR) הוא מדד לקצב שבו הגלומרולוס מסנן מולקולות מהדם. ה-GFR הוא אינדיקטור חשוב לתפקוד הכליות, מכיוון שהוא יכול לסייע באבחון מחלת כליות. GFR נמוך מצביע על כך שהכליות אינן מתפקדות כראוי, בעוד ש-GFR גבוה מצביע על תפקוד תקין של הכליות.

תפקידה של בדיקת פינוי הכליות

בדיקת הפינוי הכלייתי היא בדיקה המודדת את הקצב שבו הכליות מסננות מולקולות מהדם. הבדיקה כוללת מדידת כמות של חומר, כמו קריאטינין, המסוננת על ידי הכליות במשך פרק זמן מסוים. תוצאות הבדיקה יכולות לסייע באבחון מחלת כליות ולנטר את יעילות הטיפול.

תפקידה של בדיקת השתן

בדיקת השתן היא בדיקה המודדת את כמות חומרי הפסולת בשתן. הבדיקה יכולה לסייע באבחון מחלת כליות, וכן לעקוב אחר יעילות הטיפול. הבדיקה כוללת מדידת כמות החומרים, כמו אוריאה וקריאטינין, בשתן.

סיכום

תהליך הסינון בכליות הוא תהליך מורכב הכולל סינון של פסולת מהדם. התהליך מתחיל בגלומרולוס, שם מסננים מולקולות קטנות מהדם. לאחר מכן, המולקולות המסוננות עוברות דרך קפסולת ה-Bowman's ואל אבובת הכליה, שם מולקולות שימושיות נספגות מחדש ומופרשות בשתן. קצב הסינון הגלומרולרי (GFR) ובדיקת הפינוי הכלייתי הם אינדיקטורים חשובים לתפקוד הכליות, בעוד שבדיקת השתן יכולה לסייע באבחון מחלת כליות ולנטר את יעילות הטיפול.

למד עוד

  • צפו בסרטון זה כדי ללמוד עוד על תהליך הסינון בכליות.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן