דף הבית » המלצת הצוות » תהליך הנשימה בצמחים

תהליך הנשימה בצמחים

2023-03-05 21:10:00+02:00

מהי נשימה בצמחים?

נשימה בצמחים היא תהליך של פירוק מולקולות גלוקוז לשחרור אנרגיה. אנרגיה זו משמשת לאחר מכן להפעלת התהליכים המטבוליים של הצמח. נשימה היא תהליך מורכב הכולל מספר שלבים, כולל גליקוליזה, מחזור קרבס ושרשרת העברת האלקטרונים.

גליקוליזה

גליקוליזה היא השלב הראשון של הנשימה בצמחים. בשלב זה, מולקולות הגלוקוז מתפרקות לשתי מולקולות של פירובט. תהליך זה מייצר גם כמות קטנה של אנרגיה בצורה של מולקולות ATP.

מחזור קרבס

מחזור קרבס הוא השלב השני של הנשימה בצמחים. בשלב זה, מולקולות הפירובט המיוצרות בגליקוליזה מתפרקות עוד יותר לפחמן דו חמצני ומים. תהליך זה מייצר גם כמות גדולה של אנרגיה בצורה של מולקולות ATP.

שרשרת העברת האלקטרונים

שרשרת העברת האלקטרונים היא השלב השלישי והאחרון של הנשימה בצמחים. בשלב זה, האנרגיה המופקת במחזור קרבס משמשת לייצור כמות גדולה של מולקולות ATP. אנרגיה זו משמשת גם להפעלת תהליכים מטבוליים אחרים בצמח.

טבלה: שלבי הנשימה בצמחים

שלב תיאור אנרגיה מופקת
גליקוליזה מולקולות הגלוקוז מתפרקות לשתי מולקולות של פירובט. כמות קטנה של ATP
מחזור קרבס מולקולות פירובט מתפרקות לפחמן דו חמצני ומים. כמות גדולה של ATP
שרשרת העברת אלקטרונים אנרגיה המיוצרת במחזור קרבס משמשת לייצור כמות גדולה של מולקולות ATP. כמות גדולה של ATP

לסיכום, נשימה בצמחים היא תהליך מורכב הכולל מספר שלבים, כולל גליקוליזה, מחזור קרבס ושרשרת העברת האלקטרונים. בשלבים אלו, מולקולות הגלוקוז מתפרקות למולקולות קטנות יותר ומשתחררת אנרגיה בצורה של מולקולות ATP. אנרגיה זו משמשת לאחר מכן להפעלת התהליכים המטבוליים של הצמח.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן