דף הבית » המלצת הצוות » תהליך הנביטה של הזרע

תהליך הנביטה של הזרע

2023-03-24 00:04:00+02:00

מהי נביטה?

נביטה היא התהליך שבו זרע מתחיל לצמוח ולנבוט. זהו שלב הצמיחה הראשון של צמח, והוא תוצאה של סופג הזרע מים ומתחיל לפרק את מאגרי המזון המאוחסנים בתוך הזרע. במהלך הנביטה, קליפת הזרעים מתפרקת והשורש והיצר יוצאים.

שלבי הנביטה

תהליך הנביטה מתחלק לשלושה שלבים: אימביביציה, נשימה וגדילה. אימביציה היא השלב הראשון של הנביטה והוא תהליך ספיגת המים של הזרע. זהו שלב חיוני בתהליך הנביטה, שכן הזרע זקוק למים כדי להתחיל בתהליך של פירוק מאגרי המזון המאוחסנים. הנשימה היא השלב השני של הנביטה והיא תהליך פירוק הזרעים של מאגרי המזון המאוחסנים. זה נעשה באמצעות תהליך הנקרא הידרוליזה, שהוא פירוק של מולקולות מורכבות למולקולות פשוטות יותר. גדילה היא השלב השלישי והאחרון של הנביטה והיא תהליך הצמחים של השורש והנצר מהזרע. זה נעשה באמצעות תהליך הנקרא חלוקת תאים, שהוא תהליך של פיצול תא אחד לשני תאים.

תנאים הכרחיים להנבטה

על מנת שתתרחש נביטה, ישנם תנאים מסוימים שחייבים להתקיים. תנאים אלה כוללים את הטמפרטורה הנכונה, הכמות הנכונה של מים וכמות החמצן הנכונה. הטמפרטורה היא גורם חשוב בתהליך הנביטה, שכן זרעים שונים דורשים טמפרטורות שונות על מנת לנבוט. בדרך כלל, הזרעים ינבטו בצורה הטובה ביותר בטמפרטורות שבין 65-75 מעלות צלזיוס (18-24 מעלות צלזיוס). מים הם גם גורם חשוב בתהליך הנביטה, שכן הזרע זקוק למים על מנת לספוג את מאגרי המזון המאוחסנים. בדרך כלל, זרעים ינבטו בצורה הטובה ביותר כאשר הם נשמרים לחים, אך לא רוויים. חמצן הוא גם גורם חשוב בתהליך הנביטה, שכן הזרע זקוק לחמצן על מנת לפרק את מאגרי המזון המאוחסנים. בדרך כלל, זרעים ינבטו בצורה הטובה ביותר כאשר הם נשמרים בסביבה עם הרבה חמצן.

סיכום

נביטה היא התהליך שבו זרע מתחיל לצמוח ולנבוט. זהו שלב הצמיחה הראשון של צמח, והוא תוצאה של סופג הזרע מים ומתחיל לפרק את מאגרי המזון המאוחסנים בתוך הזרע. על מנת שהנבטה תתרחש, ישנם תנאים מסוימים שחייבים לעמוד בהם, כולל הטמפרטורה הנכונה, כמות המים הנכונה וכמות החמצן הנכונה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן