דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » עובדות על תהליך ההמסה במים

עובדות על תהליך ההמסה במים

תהליך המסה במים

תהליך ההמסה במים הוא הסוג הנפוץ ביותר של שינוי כימי. זוהי תגובה כימית שמשנה מומס ליונים ולמולקולות ממס.

תהליך ההמסה במים יכול להיעשות באמצעות חומצה או בסיס כממס. אפשר גם להמיס חומרים ללא שימוש בממס בכלל. באופן כללי, ישנם שני סוגים של פירוק: תמיסה והשעיה.

פתרון: החלקיקים המוצקים מתמוססים לתוך התמיסה הנוזלית, ויוצרים תערובת הומוגנית עם מולקולות הממס הקיימות בכל התמיסה. תרחיף: החלקיקים המוצקים תלויים בנוזל ויוצרים חלקיקים עדינים שאינם מתמוססים לחלוטין בנוזל אלא נשארים תלויים בו

תהליך ההמסה במים הוא תהליך מרתק. זה מתחיל עם מולקולות או יונים של יסוד שנכנסים לממס, שם הם מסוגלים לנוע בחופשיות.

האטומים או המולקולות שהתמוססו בממס מגיבים זה עם זה ומתפרקים למולקולות קטנות יותר. המולקולות הקטנות יותר מגיבות זו עם זו ויוצרות מולקולות גדולות יותר וכך הלאה עד שהחומר המקורי מתפרק לחלוטין לחלקיו המרכיבים אותו.

מסיסות במים של חומרים מולקולריים

מסיסות מים היא היכולת של חומר להתמוסס במים. זה נמדד לפי כמה החומר יכול להיות מומס לתוך נפח נתון של מים בטמפרטורה ולחץ סטנדרטיים.

מסיסות מים היא מאפיין מכריע שקובע עד כמה חומר יתמוסס במים. תכונות החומרים נקבעות על פי המבנה המולקולרי שלהם, ולכן חשוב להבין את המאפיינים של כל המולקולות שעשויות להיות בדגימה שלך, כדי שתוכל לבחור ממסים מתאימים לבדיקה.

במאמר זה, נדון בכמה חומרים מולקולריים נפוצים ומסיסותם במים. מאמר זה יסביר גם אילו גורמים משפיעים על מסיסות החומרים הללו ובאילו תנאים חייבים להתקיים כדי שהם יתמוססו במים.

מסיסותו של חומר במים נמדדת לפי מקדם החלוקה הלוגריתמי שלו אוקטנול-מים (לוג קאו). ערך log Kow הוא פונקציה של קבוע שיווי המשקל לתגובת הפירוק בין מים לחומר.

ערך log Kow מחושב באמצעות המשוואה:

LogKow = -ln(1/Kd) + ln(1/Keq) + ln(1/R) – ln(1/C)

כאשר 1/(C) = מולריות של מים

טבלת שיקוע

טבלת שקיעה היא מכשיר המשמש בכימיה להפרדת חלקיקים מוצקים מתמיסות נוזליות. הוא מורכב מסדרה של מגשים המונחים לתוך מיכל, אשר לאחר מכן מתסיס על ידי תסיסה.

טבלאות שיקוע נמצאות בשימוש נרחב במעבדה מזה שנים רבות. הם גם נמצאים בדרך כלל גם בבית. ניתן להשתמש בהם כדי להפריד ולאסוף חלקיקים מתמיסות כגון דם, שתן ורוק.

שולחנות שיקוע עשויים בדרך כלל מזכוכית או מתכת עם שטח פנים של כמטר מרובע אחד.

טבלת מסיסות כימיה

מסיסות היא הכמות של חומר שמתמוסס בממס נתון. הוא מתאר עד כמה מומס יתמוסס בתמיסה. המסיסות של גזים, נוזלים ומוצקים מתבטאת בדרך כלל כריכוז החומר המומס בגרמים ל-100 מיליליטר.

מסיסות היא מדד לכמה ממשהו מתמוסס בנוזל או למוצק אחר בשיווי המשקל, כאשר אין נטייה לחומר המומס לזרז החוצה.

ניתן למדוד את המסיסות על ידי מספר סולמות שונים כולל סולמות מולריות ולחץ אוסמוטי. מסיסות יכולה להתבטא גם כאחוז מסה ושבר שומה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן