דף הבית » טופ 100 » תהליך המיטוזה

תהליך המיטוזה

2023-03-23 16:23:00+02:00

מהי מיטוזיס?

מיטוזה היא סוג של חלוקת תאים המתרחשת בתאים איקריוטיים. זהו התהליך שבו תא בודד מתחלק לשני תאי בת זהים. במהלך מיטוזה, החומר הגנטי בגרעין מחולק שווה בשווה בין שני תאי הבת. זה מבטיח שלכל תא בת יש מידע גנטי זהה לתא האב.

שלבים של מיטוזיס

מיטוזיס מחולקת לארבעה שלבים: פרופאזה, מטאפאזה, אנפאזה וטלופזה. לכל שלב יש קבוצה מסוימת של אירועים המתרחשים על מנת להשלים את תהליך המיטוזה.

פרופאזה

במהלך הפרופזה, הכרומוזומים מתעבים ונעשים גלויים. המעטפת הגרעינית מתפרקת וסיבי הציר מתחילים להיווצר. הצנטרולים נעים לצדדים מנוגדים של התא וסיבי הציר מתחברים לצנטרומרים של הכרומוזומים.

מטאפאזה

במהלך המטאפאזה, הכרומוזומים מסתדרים באמצע התא. סיבי הציר מתחברים לצנטרומרים של הכרומוזומים ומושכים אותם לצדדים מנוגדים של התא.

אנפאזה

במהלך אנפאזה, הצנטרומרים של הכרומוזומים מתפצלים והכרומטידות האחיות נמשכות לצדדים מנוגדים של התא. סיבי הציר מתקצרים והכרומוזומים נעים לקטבים מנוגדים של התא.

טלופאז

במהלך הטלופאזה, הכרומוזומים מגיעים לקטבים של התא וסיבי הציר נעלמים. המעטפת הגרעינית מתחדשת סביב הכרומוזומים והכרומוזומים מתעבים. לאחר מכן התא מתחלק לשני תאי בת.

טבלת שלבי מיטוזיס

שלב תיאור
פרופאזה כרומוזומים מתעבים ונראים לעין. מעטפת גרעינית מתפרקת ונוצרים סיבי ציר.
מטאפאזה הכרומוזומים מסתדרים באמצע התא. סיבי ציר מתחברים לצנטרומרים ומושכים אותם לצדדים מנוגדים של התא.
אנפאזה צנטרומרים של כרומוזומים מתפצלים וכרומטידות אחיות נמשכות לצדדים מנוגדים של התא. סיבי הציר מתקצרים והכרומוזומים נעים לקטבים מנוגדים של התא.
טלופאז הכרומוזומים מגיעים לקטבים של התא וסיבי הציר נעלמים. רפורמות במעטפת הגרעינית סביב כרומוזומים וכרומוזומים מתעבים. התא מתחלק לשני תאי בת.

מיטוזה היא תהליך חיוני לצמיחה והתפתחות של אורגניזמים. זה חשוב גם לתיקון ותחזוקה של רקמות. ללא מיטוזה, אורגניזמים לא יוכלו להתרבות או לתקן תאים פגומים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן