דף הבית » לא ידעתי » תהליך הכנת דבש

תהליך הכנת דבש

מה זה דבש?

דבש הוא חומר מזון מתוק וצמיג המיוצר על ידי דבורי דבש וכמה חרקים קשורים. דבורים מייצרות דבש מהפרשות סוכריות של צמחים (צוף פרחוני) או מהפרשות של חרקים אחרים (כגון טל דבש), על ידי רגורגיטציה, פעילות אנזימטית ואידוי מים. הדבש מאוחסן במבני שעווה הנקראים חלות דבש.

תהליך הכנת דבש

אוסף צוף

תהליך הכנת הדבש מתחיל באיסוף צוף מפרחים. לדבורי הדבש יש לשון ארוכה דמוית צינור שבה הן משתמשות כדי לשאוב את הצוף. הם אוגרים את הצוף ב"בטן הדבש" שלהם ועפים חזרה לכוורת.

הכנת דבש

ברגע שהדבורים חוזרות לכוורת, הן מעבירות את הצוף לדבורים פועלות אחרות. דבורים אלו משתמשות בכנפיהן כדי לאוורר את הצוף, מה שעוזר לאדות את תכולת המים. הדבורים מוסיפות לצוף גם אנזימים, מה שעוזר לפרק את הסוכרים המורכבים לפשוטים יותר. תהליך זה הופך את הצוף לדבש.

אחסון דבש

לאחר מכן הדבורים מאחסנות את הדבש בחלת הדבש. חלת הדבש מורכבת מתאי משושה העשויים משעווה. הדבורים משתמשות ברגליהן כדי לארוז את הדבש לתוך התאים. ברגע שהתאים מלאים, הדבורים מכסות אותם בעוד שעווה כדי לאטום את הדבש.

קצירת דבש

כאשר הדבש מוכן לקציר, כוורנים משתמשים בכלי מיוחד כדי להסיר את חלת הדבש מהכוורת. לאחר מכן מכניסים את חלת הדבש למחלץ, שמשתמש בכוח צנטריפוגלי כדי להפריד את הדבש מהמסרק. לאחר מכן מסננים את הדבש כדי להסיר כל זיהומים ואז הוא מוכן לאריזה.

שימושים בדבש

לדבש שימושים רבים, קולינריים ורפואיים. הוא משמש כממתיק במזונות ומשקאות רבים, והוא משמש גם בתרופות מסורתיות לטיפול במגוון מחלות. דבש משמש גם במוצרי קוסמטיקה ומוצרי טיפוח העור.

סיכום

תהליך הכנת הדבש הוא תהליך מרתק. החל מאיסוף הצוף ועד לאריזת הדבש, מדובר בתהליך מורכב הדורש עבודה קשה של דבורים ושל כוורנים. למידע נוסף על דבש ושימושיו, בקר בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן