דף הבית » מדריך כללי בעיבוד » כל מה שאתה צריך לדעת על תהליך החילון

כל מה שאתה צריך לדעת על תהליך החילון

תהליך החילון

תהליך החילון הוא הפרדה הדרגתית של חברה מערכי דת ומוסדות, הכוללים כנסיות, מקדשים וארגונים דתיים אחרים. בתהליך זה, הדת מוחלפת במוסדות חברתיים אחרים כמו ממשלה או עסקים.

החילון נתפס לעתים קרובות כחלק טבעי ובלתי נמנע מתהליך המודרניזציה. ניתן לראות בו דוגמה לאופן שבו צמיחה כלכלית תורמת לשינוי חברתי בחברה.

החילון הוא תהליך שלוקח זמן. אי אפשר לכפות את זה וזה גם לא יכול לקרות בן לילה. הגורם המשמעותי ביותר בתהליך החילון הוא חינוך, שכן זה יספק לאנשים את המידע שהם צריכים כדי לקבל את ההחלטות שלהם לגבי מה להאמין או לא להאמין.

השלב הראשון בתהליך החילון נקרא ניתוק. זה קורה כאשר אנשים מאבדים את אמונתם בדת או כאשר הם מפסיקים להאמין באלוהים לחלוטין. השלב השני נקרא בידול, כלומר אנשים מתחילים לראות את עצמם כנפרדים ממוסדות ומנהגים דתיים. השלב האחרון של החילון מכונה פיזור, שבו אנשים נוטים פחות לזהות את עצמם על פי דתם או קבוצת האמונה שלהם. השלב הראשון בתהליך החילון נקרא ניתוק. זה קורה כאשר אנשים מאבדים את אמונתם בדת או כאשר הם מפסיקים להאמין באלוהים לחלוטין. השלב השני נקרא בידול, כלומר אנשים מתחילים לראות את עצמם כנפרדים ממוסדות ומנהגים דתיים. השלב האחרון של החילון נקרא דיפוזיה, שבו אנשים נוטים פחות לזהות את עצמם לפי הדת או קבוצת האמונה שלהם. . המעבר לחילון מתרחש בדרך כלל במדינות המערב.

יהדות חילונית

יהדות חילונית היא רעיון של זהות דתית שאינה קשורה לדת מסוימת.

יהודים חילונים מאמינים שהם צריכים להיות מסוגלים לקיים את דתם מבלי להיות קשורים למוסד דתי ספציפי. הם גם מאמינים בהפרדה בין כנסייה למדינה. היהדות החילונית מבוססת על עקרונות החירות והשוויון, המצויים לרוב בדמוקרטיות מערביות.

יהודים חילונים אינם מאמינים באלוהים או ביצורים על טבעיים אחרים. הם גם אינם מקיימים שום מערכת חוקים, טקסים או נוהגים שנקבעו, אלא מוצאים את הדרך שלהם לחיות כיהודים על פי אמונתם וערכיהם האישיים.

יהדות חילונית היא צורה לא תיאיסטית של יהדות. זוהי פילוסופיה הרואה ביהדות תרבות ולא כדת.

ליהדות החילונית יש חוטים רבים ושונים, כולל רפורמים, רקונסטרוקציוניסטיים, הומניסטיים ואחרים. החוט הפופולרי ביותר ביהדות החילונית הוא הרפורמי. התנועה הרפורמית קיימת למעלה מ-150 שנה והיא העדה היהודית הגדולה ביותר בארצות הברית.

יהודים רפורמים אינם כבולים למצוות מסורתיות כמו כשרות (שמירת כשרות) או שבת (שמירת שבת). במקום זאת, הם מתמקדים בהיבטים התרבותיים של היותם יהודי, כגון חגיגת חגים וקיום טקסים מסוימים במהלך אירועי חיים כמו לידות והלוויות.

ציונות

ציונות היא תנועה פוליטית התומכת בהקמת מדינה יהודית בפלסטין, או באזור פלסטין. היא נוסדה על ידי תיאודור הרצל (1860-1904) לאחר שצפה בפרשת דרייפוס בצרפת והשתכנע כי האנטישמיות חזקה מכדי להילחם על ידי יהודים בלבד. לתנועה היו שורשים גם בלאומיות האירופית של המאה ה-19, כאשר התומכים טענו שיהודים צריכים להיות מסוגלים להיות בעלי אומה עצמאית משלהם כמו עמים אחרים.

הציונות ספגה ביקורת על תמיכתה באלימות והיבטיה הגזעניים לכאורה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן