דף הבית » הכי פופולרי » תהליך הזיקוק: מה שאתה צריך לדעת

תהליך הזיקוק: מה שאתה צריך לדעת

2023-03-22 01:36:00+02:00

מה זה זיקוק?

זיקוק הוא תהליך המשמש להפרדת נוזלים ממוצקים ולטיהור נוזלים. זהו תהליך פיזיקלי הכולל הרתחה של נוזל ועיבוי האדים שלו. הזיקוק משמש להפרדת תערובות נוזלים בעלות נקודות רתיחה שונות, כמו אתנול ומים. הוא משמש גם לטיהור נוזלים על ידי הסרת זיהומים.

סוגי זיקוק

ישנם מספר סוגי זיקוק, כולל זיקוק פשוט, זיקוק חלקי, זיקוק בקיטור וזיקוק ואקום. זיקוק פשוט משמש להפרדת נוזלים עם הבדל גדול בנקודות הרתיחה. זיקוק חלקי משמש להפרדת נוזלים עם הבדל קטן בנקודות הרתיחה. זיקוק בקיטור משמש להפרדת נוזלים נדיפים ממוצקים לא נדיפים. זיקוק ואקום משמש להפרדת נוזלים בטמפרטורות נמוכות יותר.

יישומים של זיקוק

הזיקוק משמש במגוון תעשיות, כולל ייצור מזון ומשקאות, תרופות ופטרוכימיה. בתעשיית המזון והמשקאות משתמשים בזיקוק לייצור משקאות אלכוהוליים, כמו וויסקי וודקה. בתעשיית התרופות, זיקוק משמש לטיהור תרופות וכימיקלים אחרים. בתעשייה הפטרוכימית משתמשים בזיקוק להפרדת הנפט הגולמי למרכיביו השונים.

תהליך הזיקוק

תהליך הזיקוק כולל חימום נוזל לנקודת הרתיחה שלו ואז עיבוי האדים שלו. לאחר מכן, האדים נאספים ומקוררים, וכתוצאה מכך נוצר נוזל טהור יותר מהמקורי. ניתן לחזור על התהליך מספר פעמים כדי לטהר עוד יותר את הנוזל.

שלב 1: חימום הנוזל

השלב הראשון בתהליך הזיקוק הוא חימום הנוזל לסף רתיחה. זה נעשה על ידי שימוש בגוף חימום, כמו להבה או דוד חשמלי. יש לפקח בקפידה על טמפרטורת הנוזל כדי לוודא שהוא לא יעלה על נקודת הרתיחה שלו.

שלב 2: עיבוי האדים

לאחר שהנוזל הגיע לסף רתיחה שלו, האדים נאספים ומצננים. זה נעשה על ידי העברת האדים דרך מעבה, המקרר את האדים וגורם להתעבותו לנוזל. לאחר מכן, הקונדנסט נאסף במיכל.

שלב 3: הפרדת הנוזלים

לאחר מכן מופרד הקונדנסט לנוזלים המרכיבים אותו. זה נעשה באמצעות מפריד, המפריד בין הנוזלים לפי נקודות הרתיחה שלהם. לאחר מכן, הנוזלים נאספים במיכלים נפרדים.

שלב 4: טיהור הנוזלים

לאחר מכן ניתן לטהר את הנוזלים עוד יותר על ידי חזרה על תהליך הזיקוק מספר פעמים. זה יביא לנוזל שהוא טהור יותר מהמקור.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן