דף הבית » אנציקלופדיה » תהליך ההתפתחות של הפרפר

תהליך ההתפתחות של הפרפר

2023-03-26 22:51:00+02:00

שלב הביצה

השלב הראשון במחזור החיים של הפרפר הוא שלב הביצים. נקבת הפרפר תטיל את ביציה על הצד התחתון של עלה או משטח מתאים אחר. הביצים מוטלות בדרך כלל בצבירים והן קטנות מאוד, לרוב לא גדולות יותר מראש סיכה. הביצים יבקעו תוך מספר ימים, תלוי בסוג הפרפר.

שלב הזחל

ברגע שהביצים בוקעות, יוצאים הזחלים, או הזחלים. הזחלים יאכלו מעלי הצמח המארח ויגדלו במהירות. כשהם גדלים, הם יתנשרו מספר פעמים, וישילו את עורם כשהם גדלים ממנו. הזחלים ימשיכו להאכיל ולגדול עד שהם מגיעים לגודלם המלא, מה שיכול לקחת בין כמה שבועות למספר חודשים.

במת הגולם

לאחר שהזחל הגיע לגודלו המלא, הוא יצור גולם, או חרסית. הגולם הוא מעטפת הגנה שהזחל יצור סביב עצמו. בתוך הגולם, הזחל יעבור תהליך של מטמורפוזה, ויהפוך לפרפר בוגר. תהליך זה יכול להימשך בין מספר ימים למספר שבועות, תלוי במין.

שלב המבוגרים

לאחר השלמת המטמורפוזה, הפרפר הבוגר יגיח מהגולם. לפרפר הבוגר יהיו ארבע כנפיים, אנטנות וחרטום ארוך להאכלה. הפרפר הבוגר יזון מצוף מפרחים וממקורות מזון אחרים. גם הפרפר הבוגר יזדווג ויטיל ביצים, מתחיל את המחזור מחדש.

הֲגִירָה

מינים מסוימים של פרפרים ינודדו למרחקים ארוכים, ויעברו מאות ואף אלפי קילומטרים. הפרפרים ינדדו בחיפוש אחר מזון ומקומות רבייה מתאימים. הנדידה יכולה להימשך מספר שבועות ואף חודשים, תלוי במין.

אורך חיים, משך חיים

תוחלת החיים של פרפר יכולה להשתנות מאוד, בהתאם למין. מינים מסוימים עשויים לחיות רק מספר ימים, בעוד שאחרים עשויים לחיות מספר חודשים. תוחלת החיים של פרפר תלויה גם בסביבה ובגורמים אחרים כמו טורפים ומחלות.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן