דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » הבנה לגבי תהליך ההפריה

הבנה לגבי תהליך ההפריה

תהליך ההפריה

תהליך ההפריה הוא סדרה של שלבים שתאי הזרע והביציות עוברים לפני שהם יכולים ליצור חיים חדשים.

תהליך ההפריה מתחיל בשחרור ביצית מהשחלה, או מבלוטת הרבייה הנשית. זה נקרא ביוץ. לאחר מכן הביצית תיסע במורד החצוצרות אל הרחם, שם היא תיפגש על ידי תאי זרע, אשר משתחררים על ידי בלוטות הרבייה הגבריות במהלך השפיכה. אם יש יותר מתא זרע אחד שפוגש את הביצית בצינור הזה, הם יתחרו כדי לראות איזה מהם הכי טוב לחדור ולהפרות אותו.

תחרות זו מובילה לעתים קרובות לסוג של חלוקת תאים הנקראת מיוזה, שבה כל תא זרע מתפצל לשני תאי בת עם רק חצי כרומוזומים מאשר תא האב שלו. המשמעות היא שכאשר שתי ביציות פוגשות שני תאי זרע, נוצרים ארבעה תאי בת במקום אחד בלבד כפי שהיה קורה במיטוזה.

תהליך הפריה טבעית

הפריה היא התהליך שבו גמטה נקבית, או תא ביצית, מתאחדת עם גמטה זכרית, או זרעון כדי לייצר צאצא.

תהליך ההפריה הטבעי מתחיל בחצוצרות של הנקבה. הביציות משתחררות מהשחלות ועוברות דרך הצינורות הללו אל הרחם. כאשר ביצית מופרית על ידי זרע, היא נעה במורד החצוצרה ואל הרחם, שם היא משתילה את עצמה באחת משתי שכבות האנדומטריום שלה. תהליך ההפריה הטבעי הוא תהליך ביולוגי שיכול להימשך עד 24 שעות.

תהליך הזרעה

תהליך ההזרעה הוא התהליך בו מוחדר זרע לרחם האישה או החצוצרות במטרה להשיג הפריה.

תהליך ההזרעה נעשה מסיבות רבות. זה יכול להיעשות עבור זוגות שמתקשים בפוריות וזה יכול לשמש גם כאמצעי מניעה.

תהליך ההזרעה קיים כבר שנים רבות ומנוצל על ידי בני אדם במשך מאות שנים. המטרה העיקרית של הזרעה מלאכותית היא להשיג הריון על ידי החדרת זרעונים למערכת הרבייה הנשית ללא מגע מיני.

מה נכון לגבי תהליך ההפריה באדם

תהליך ההפריה באדם הוא התהליך שבו מתאחדים גמטה זכרית או זרע עם גמטה או ביצית נשית.

התהליך מתחיל בשחרור זרע בוגר מהאשכים של הזכר. לאחר מכן, הזרע עובר דרך צינור הזרע של הזכר ומתערבב עם נוזל הזרע בשופכה לפני שהוא נפלט מתוך איבר מינו. לאחר שפיכה, הזרע ממשיך לנוע דרך מערכת הרבייה של הנקבה עד שהוא מגיע לרחמה ומפרה ביצית.

שאיבת ביציות

החזרת ביציות היא הליך שבו מוציאים ביציות מהשחלות. ביציות נשלפות לשימוש בטיפולי פוריות כגון הפריה חוץ גופית. הוצאת הביציות נעשית בהרדמה כללית ואורכת כ-10 דקות. המטופל יקבל הרדמה מקומית או כללית ולא יחוש אי נוחות במהלך ההליך. ניתן גם לתת למטופלת אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום או שימוש באמצעי מניעה כדי לדחות את הווסת.

הביציות נלקחות על ידי החדרת מחט דרך דופן הנרתיק לתוך השחלה ולאחר מכן מונחות לזקיק המכיל ביציות באמצעות אולטרסאונד. לאחר מכן נשאבות הביציות באמצעות מזרק.

הליך זה משמש כאשר נשים צריכות לעבור טיפולי פוריות כמו הפריה חוץ גופית, שם הן צריכות לייצר יותר ביציות ממה שהן היו מייצרות באופן טבעי בשל גילן או מצבים אחרים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן