דף הבית » טופ 100 » תהליך הביוץ אצל נשים

תהליך הביוץ אצל נשים

2023-03-08 15:55:00+02:00

מה זה ביוץ?

ביוץ הוא התהליך שבו ביצית בוגרת משתחררת מהשחלה ועוברת במורד החצוצרה. זהו הזמן הפורה ביותר של המחזור החודשי של האישה והוא הכרחי להתעברות. במהלך הביוץ, הביצית זמינה להפריה על ידי זרע.

הורמונים המעורבים בביוץ

ההורמונים המעורבים בביוץ הם הורמון מגרה זקיקים (FSH), הורמון luteinizing (LH) ואסטרוגן. FSH משתחרר מבלוטת יותרת המוח וממריץ את הצמיחה של זקיקי השחלות, המכילים את הביציות. LH משתחרר גם על ידי בלוטת יותרת המוח וגורם לשחרור הביצית מהזקיק. אסטרוגן מיוצר על ידי הזקיקים ועוזר להכין את הרחם להשתלת ביצית מופרית.

אורך המחזור

אורך המחזור החודשי משתנה מאישה לאישה, אך הוא בדרך כלל בין 21 ל-35 ימים. הביוץ מתרחש בדרך כלל בסביבות היום ה-14 של המחזור, אך זה יכול להשתנות בהתאם לאורך המחזור.

סימני ביוץ

ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד מתי אישה מבייצת. אלה כוללים שינויים בריר צוואר הרחם, עלייה בטמפרטורת הגוף הבסיסית ושינויים בצוואר הרחם.

ריר צוואר הרחם

ריר צוואר הרחם מיוצר על ידי צוואר הרחם ומשתנה לאורך המחזור החודשי. במהלך הביוץ, הריר הופך דק, חלקלק ונמתח, בדומה לעקביות של חלבוני ביצה. סוג זה של ריר ידוע בשם ריר פורה ומהווה אינדיקציה לכך שהביוץ מתרחש.

טמפרטורת גוף בסיסית

טמפרטורת הגוף הבסיסית היא הטמפרטורה של הגוף במנוחה. במהלך הביוץ, טמפרטורת הגוף הבסיסית עולה מעט עקב שחרור פרוגסטרון. ניתן לעקוב אחר עלייה זו בטמפרטורה באמצעות מדחום גוף בסיסי.

מצב צוואר הרחם

צוואר הרחם משנה את מיקומו במהלך המחזור החודשי. במהלך הביוץ צוואר הרחם הופך רך יותר, גבוה יותר ופתוח יותר. את השינוי הזה במיקום אפשר להרגיש באצבע.

טבלת תהליך הביוץ

שלב הורמונים אורך המחזור שלטים
שלב זקיקים FSH, אסטרוגן 1-14 ימים ריר צוואר הרחם מתעבה
בִּיוּץ LH, אסטרוגן יום 14 ריר צוואר הרחם הופך דק, חלקלק ונמתח; טמפרטורת הגוף הבסיסית עולה; צוואר הרחם הופך רך יותר, גבוה יותר ופתוח יותר
שלב לוטאלי פרוגסטרון 14-28 ימים טמפרטורת הגוף הבסיסית נשארת גבוהה

הביוץ הוא חלק חשוב מהמחזור החודשי והוא הכרחי להתעברות. ההורמונים המעורבים בביוץ הם FSH, LH ואסטרוגן. אורך המחזור משתנה מאישה לאישה, אך הוא בדרך כלל בין 21 ל-35 ימים. ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד מתי אישה מבייצת, כולל שינויים בריר צוואר הרחם, עלייה בטמפרטורת הגוף הבסיסית ושינויים בצוואר הרחם. מעקב אחר סימנים אלו יכול לעזור לאישה לקבוע מתי היא הכי פורייה ולהגדיל את סיכוייה להתעברות.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן