דף הבית » מדריך כללי בעיבוד » המדריך האולטימטיבי: תהליך הבחירות לכנסת

המדריך האולטימטיבי: תהליך הבחירות לכנסת

תהליך הבחירות לכנסת

הכנסת היא הפרלמנט הישראלי. זהו בית מחוקקים דו-ביתי, כלומר יש בו שני בתים, בית הנבחרים של הכנסת ובית הזקנים של הכנסת.

הבחירות לכנסת מתקיימות כל ארבע שנים, וישנם 120 מושבים בסך הכל לאזרחים ישראלים המתגוררים בישראל יותר מ-3 שנים. תהליך ההצבעה מתרחש ברמה ארצית כאשר כל אזרח מצביע עבור נציג אחד ממחוזו אשר לאחר מכן יצביע בשם אותו מחוז.

ישנן דרכים רבות ושונות להצביע בבחירות לכנסת כולל בדואר, באינטרנט או בקלפיות. ישנה גם אפשרות להביע את העדפותיך באמצעות הצבעה לרשימת מועמדים ולא לנציגים בודדים.

תהליך הבחירות לכנסת הוא אחד מהתהליכים החשובים והמורכבים בישראל. זהו תהליך רב-שלבי הכולל הצבעה, ספירה והכרזה על התוצאות. תהליך הבחירות לכנסת כונה על ידי כמה אנשים “שיטת הבחירות המסובכת ביותר בעולם”. מורכבות זו נובעת מהיותו תהליך רב-שלבי הכולל הצבעה, ספירה והכרזה על התוצאות.

שיטת הבחירות בישראל

בישראל שיטת הבחירות אינה דמוקרטיה. יש לה מערכת פרלמנטרית עם שני בתי מחוקקים – אחד לכנסת ואחד למועצת המדינה. ראש הממשלה נבחר על ידי הכנסת וממונה על ידי הנשיא.

מערכת הבחירות בישראל מורכבת אך עדיין עובדת מספיק טוב כדי לשמור על יציבות בפוליטיקה הישראלית. היא מספקת הזדמנות לבוחרים לבחור בין מפלגות שונות שבהן הם רוצים לתמוך תוך שמירה על מאזן כוחות ביניהן. תהליך הבחירות בישראל כולל שלושה שלבים: מינוי, הצבעה וספירת קולות. תהליך המינוי מתחיל עם הגשת מסמכי המועמדות שלהם לוועד המרכזי של מפלגתם או לוועד הסניף שלהם. לאחר מכן, ניתנת להם רשימת מועמדים מאושרים והם נדרשים לאסוף לפחות 50 חתימות מחברי המפלגה על מנת להיכלל בקלפי. ההצבעה מתקיימת ביום הבחירות כאשר הבוחרים נכנסים לקלפיות שם הם בוחרים את המועמד המועדף עליהם מבין המתמודדים לתפקיד או מועמדים לרשום שאין להם העדפה. לאחר מכן מסמנים את הפתק ומכניסים אותו לקופסה הנסגרת ואטומה על ידי מנהל ההצבעה, לפני שהוא מועבר לתחנת ספירת הקולות, שם נספרים הקולות. תהליך הבחירות בישראל כולל שלושה שלבים: מינוי, הצבעה וספירת קולות. תהליך המינוי מתחיל בהגשת ניירות המינוי שלהם לוועד המרכזי של מפלגתם או לוועד הסניף שלהם. לאחר מכן, הם מקבלים רשימה של מועמדים מאושרים והם נדרשים לאסוף לפחות 50 חתימות מחברי המפלגה על מנת להיכלל בקלפי. ההצבעה מתקיימת ביום הבחירות כאשר הבוחרים נכנסים לקלפיות שם הם בוחרים את המועמד המועדף עליהם מבין המועמדים לתפקיד או מועמדים רשומים שאין להם העדפה. לאחר מכן, הפתק מסומן ומניח בקופסה סגורה ואטומה על ידי מנהל ההצבעה, לפני שהוא מועבר לתחנת ספירת הקולות, שם נספרים הקולות. אם אחד מבעלי התפקידים הללו יאבד כושר במהלך כהונתו, הם יהיו הוחלף. כל נושאי התפקידים הללו מתים כעת או חסרי יכולת, כך שאי אפשר לומר איזה מהם העדיפו.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן