דף הבית » News » תהליך דלקתי מפרק: גורמים, תסמינים וטיפול

תהליך דלקתי מפרק: גורמים, תסמינים וטיפול

2023-03-19 16:37:00+02:00

מהו תהליך דלקתי מפרק?

תהליך דלקתי ארטריטי הוא מצב הגורם לדלקת ולכאבים במפרקים. זהו מצב שכיח המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. זה יכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, אבל זה נפוץ ביותר במבוגרים מעל גיל 65. הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים הוא דלקת מפרקים ניוונית, אשר נגרמת על ידי בלאי במפרקים. סוגים אחרים של דלקת פרקים כוללים דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים פסוריאטית וגאוט.

מה גורם לתהליך דלקתי מפרק?

הגורם המדויק לתהליך דלקתי מפרק אינו ידוע, אך ישנם מספר גורמים שיכולים להגביר את הסיכון לפתח את המצב. אלה כוללים גיל, גנטיקה, השמנת יתר ומצבים רפואיים מסוימים. הגיל הוא גורם סיכון מרכזי לדלקת פרקים, שכן הסיכון עולה עם הגיל. גנטיקה יכולה גם לשחק תפקיד, מכיוון שחלק מהאנשים נוטים יותר לפתח את המצב בגלל ההיסטוריה המשפחתית שלהם. השמנת יתר יכולה גם להגביר את הסיכון לפתח דלקת פרקים, מכיוון שהמשקל הנוסף מפעיל עומס נוסף על המפרקים. מצבים רפואיים מסוימים, כגון סוכרת וזאבת, יכולים גם להגביר את הסיכון לפתח דלקת פרקים.

מהם התסמינים של תהליך דלקתי מפרק?

התסמין השכיח ביותר של תהליך דלקתי מפרק הוא כאב ונוקשות במפרקים. זה יכול לנוע בין קל לחמור, וזה יכול להיות גרוע יותר בבוקר או לאחר תקופות של חוסר פעילות. תסמינים אחרים כוללים נפיחות, אדמומיות וחום במפרקים הפגועים. אנשים עם דלקת פרקים עלולים לחוות גם עייפות, אובדן תיאבון וירידה במשקל.

כיצד מטפלים בתהליך דלקתי מפרקים?

הטיפול בתהליך דלקתי מפרק תלוי בסוג וחומרת המצב. אפשרויות הטיפול כוללות שינויים באורח החיים, תרופות, פיזיותרפיה וניתוח. שינויים באורח החיים, כגון ירידה במשקל ופעילות גופנית סדירה, יכולים לעזור להפחית את הסימפטומים של דלקת פרקים. תרופות, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) וקורטיקוסטרואידים, יכולות לסייע בהפחתת דלקת וכאב. פיזיותרפיה יכולה לעזור לחזק את השרירים סביב המפרקים הפגועים ולשפר את טווחי התנועה. ניתוח עשוי להיות נחוץ במקרים מסוימים כדי לתקן או להחליף מפרקים פגומים.

שינויים באורח החיים

ביצוע שינויים באורח החיים יכול לעזור להפחית את הסימפטומים של תהליך דלקתי מפרק. ירידה במשקל יכולה לעזור להפחית את העומס על המפרקים ולהפחית את הכאב. פעילות גופנית יכולה גם לעזור לחזק את השרירים סביב המפרקים הפגועים ולשפר את טווח התנועה. חשוב לדבר עם רופא לפני שמתחילים בתוכנית אימונים.

תרופות

תרופות יכולות לסייע בהפחתת דלקת וכאב הקשורים לתהליך דלקתי מפרק. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) יכולות לסייע בהפחתת דלקת וכאב. קורטיקוסטרואידים יכולים לשמש גם להפחתת דלקת. חשוב לדבר עם רופא לפני נטילת תרופות כלשהן.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה יכולה לעזור לחזק את השרירים סביב המפרקים הפגועים ולשפר את טווחי התנועה. פיזיותרפיסט יכול גם ללמד תרגילים שיכולים לעזור להפחית כאב ולשפר את הניידות. חשוב לדבר עם רופא לפני תחילת תוכנית פיזיותרפיה. תהליך דלקתי מפרקים הוא מצב שכיח שיכול לגרום לכאב ונוקשות במפרקים. אפשרויות הטיפול כוללות שינויים באורח החיים, תרופות, פיזיותרפיה וניתוח. חשוב לדבר עם רופא לפני תחילת כל תוכנית טיפול.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן