דף הבית » המלצת הצוות » שלבי תהליך ההפרדה

שלבי תהליך ההפרדה

2023-02-28 07:41:00+02:00

מהו תהליך הפרדה?

תהליך הפרדה הוא שיטה הממירה תערובת או תמיסה של חומרים כימיים לשתי תערובות מוצרים נפרדות או יותר. לפחות אחת מתוצאות ההפרדה מועשרת באחד או יותר ממרכיבי תערובת המקור. במקרים מסוימים, הפרדה עשויה לחלק את התערובת במלואה למרכיבים טהורים.

סוגי תהליכי הפרדה

תהליכי ההפרדה מסווגים לשלוש קטגוריות: מכאניות, תרמיות וכימיות. תהליכי הפרדה מכניים משתמשים בכוחות פיזיקליים כמו כוח משיכה, צנטריפוגה וסינון כדי להפריד מרכיבים של תערובת. תהליכי הפרדה תרמית משתמשים בחום כדי להפריד מרכיבים של תערובת. תהליכי הפרדה כימיים משתמשים בתגובות כימיות כדי להפריד מרכיבים של תערובת.

שלבי תהליך ההפרדה

שלבי תהליך ההפרדה תלויים בסוג ההפרדה המתבצעת. להלן השלבים של תהליך ההפרדה להפרדות מכניות, תרמיות וכימיות.

שלבי תהליך הפרדה מכנית

  • סינון: סינון הוא תהליך של הפרדת מוצקים מנוזלים על ידי העברת התערובת דרך מסנן. המסנן שומר על החלקיקים המוצקים ומאפשר לנוזל לעבור דרכו.
  • צנטריפוגה: צנטריפוגה הוא תהליך של הפרדת רכיבים של תערובת על ידי סיבוב התערובת בצנטריפוגה. הכוח הצנטריפוגלי גורם לרכיבים הכבדים יותר להתמקם בתחתית הצנטריפוגה.
  • זיקוק: זיקוק הוא תהליך של הפרדת מרכיבי תערובת על ידי הרתחת התערובת ועיבוי האדים. האדים מכילים את הרכיבים הנדיפים יותר של התערובת, אותם ניתן לאסוף ולהפריד.

שלבי תהליך הפרדה תרמית

  • התגבשות: התגבשות היא תהליך של הפרדת מרכיבי תערובת על ידי קירור התערובת עד להתגבשות הרכיבים. לאחר מכן ניתן להפריד את הגבישים מהנוזל.
  • אידוי: אידוי הוא תהליך של הפרדת מרכיבים של תערובת על ידי הרתחת התערובת ואיסוף האדים. האדים מכילים את הרכיבים הנדיפים יותר של התערובת, אותם ניתן לאסוף ולהפריד.

שלבי תהליך הפרדה כימית

  • כרומטוגרפיה: כרומטוגרפיה היא תהליך של הפרדת מרכיבים של תערובת על ידי העברת התערובת דרך עמודה המכילה שלב נייח. מרכיבי התערובת מקיימים אינטראקציה שונה עם השלב הנייח, ומאפשרים הפרדה ביניהם.
  • מיצוי: מיצוי הוא תהליך של הפרדת מרכיבי תערובת על ידי המסת הרכיבים בממס. לאחר מכן ניתן להפריד את הרכיבים על ידי אידוי הממס.

טבלת תהליכי הפרדה

תהליך מֵכָנִי תֶרמִי כִּימִי
סִנוּן
צנטריפוגה
זִקוּק
הִתגַבְּשׁוּת
אידוי
כרומטוגרפיה
הוֹצָאָה

שלבי תהליך ההפרדה משתנים בהתאם לסוג ההפרדה המתבצע. הפרדות מכניות משתמשות בכוחות פיזיקליים כמו כוח משיכה, צנטריפוגה וסינון כדי להפריד מרכיבים של תערובת. הפרדות תרמיות משתמשות בחום כדי להפריד מרכיבים של תערובת. הפרדות כימיות משתמשות בתגובות כימיות להפרדת רכיבים של תערובת. הכרת השלבים של תהליך ההפרדה יכולה לעזור לך לקבוע את השיטה הטובה ביותר להפרדת מרכיבי תערובת.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן