דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » מה לעשות אם יש לך זיהום בגרון ובחניכיים

מה לעשות אם יש לך זיהום בגרון ובחניכיים

מה לעשות אם יש לך זיהום בגרון ובחניכיים

מה גורם לזיהומי גרון וחניכיים?

דלקות גרון וחניכיים יכולות להיגרם ממגוון גורמים, כולל חיידקים, וירוסים, פטריות ואפילו טפילים. זיהומים חיידקיים הם הגורם השכיח ביותר לדלקות גרון וחניכיים, והם נגרמים בדרך כלל על ידי Streptococcus pyogenes, או דלקת גרון. זיהומים ויראליים, כמו הצטננות, עלולים לגרום גם לדלקות גרון וחניכיים. זיהומים פטרייתיים, כגון קיכלי, הם גם גורם שכיח לדלקות גרון וחניכיים. זיהומים טפיליים, כגון ג'יארדאזיס, עלולים לגרום גם לדלקות גרון וחניכיים.

תסמינים של דלקות גרון וחניכיים

התסמינים של דלקות גרון וחניכיים משתנים בהתאם לגורם הזיהום. תסמינים נפוצים של דלקות גרון וחניכיים כוללים כאב גרון, חום, בלוטות לימפה נפוחות, קושי בבליעה וריח רע מהפה. תסמינים אחרים עשויים לכלול ציפוי לבן או צהוב על הלשון, אדמומיות או נפיחות של החניכיים וכאב בעת לעיסה או בליעה.

טיפולים בדלקות גרון וחניכיים

הטיפול בדלקות גרון וחניכיים תלוי בגורם הזיהום. זיהומים חיידקיים מטופלים בדרך כלל באנטיביוטיקה, בעוד שזיהומים ויראליים מטופלים בדרך כלל בתרופות אנטי-ויראליות. זיהומים פטרייתיים מטופלים בדרך כלל באמצעות תרופות אנטי פטרייתיות, וזיהומים טפיליים מטופלים בדרך כלל בתרופות אנטי טפיליות. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בתרופות ביתיות, כגון גרגור עם מי מלח או שתיית נוזלים חמים, כדי להקל על התסמינים.

אַנְטִיבִּיוֹטִיקָה

אנטיביוטיקה היא הטיפול הנפוץ ביותר לדלקות גרון וחניכיים חיידקיות. אנטיביוטיקה נפוצה לטיפול בדלקות גרון וחניכיים חיידקיות כוללות פניצילין, אמוקסיצילין וצפלוספורינים. אנטיביוטיקה נלקחת בדרך כלל במשך 7 עד 10 ימים, וחשוב לסיים את כל מהלך האנטיביוטיקה גם אם התסמינים השתפרו.

תרופות אנטי-ויראליות

תרופות אנטי-ויראליות הן הטיפול הנפוץ ביותר לדלקות גרון וחניכיים ויראליות. תרופות אנטי-ויראליות נפוצות המשמשות לטיפול בדלקות גרון וחניכיים ויראליות כוללות אציקלוביר, פמציקלוביר ו-ואלציקלוביר. תרופות אנטי-ויראליות נלקחות בדרך כלל במשך 7 עד 10 ימים, וחשוב לסיים את כל מהלך התרופות גם אם התסמינים השתפרו.

תרופות נגד פטריות

תרופות נגד פטריות הן הטיפול הנפוץ ביותר לדלקות פטרייתיות בגרון ובחניכיים. תרופות נגד פטריות נפוצות המשמשות לטיפול בדלקות פטרייתיות בגרון ובחניכיים כוללות פלוקונאזול, איטראקונאזול וקטוקונאזול. תרופות נגד פטריות נלקחות בדרך כלל במשך 7 עד 10 ימים, וחשוב לסיים את כל מהלך התרופות גם אם התסמינים השתפרו.

תרופות נגד טפילים

תרופות אנטי-טפיליות הן הטיפול הנפוץ ביותר לדלקות גרון וחניכיים טפיליות. תרופות אנטי-טפיליות נפוצות המשמשות לטיפול בדלקות גרון וחניכיים טפיליות כוללות מטרונידזול, טינידזול ואיברמקטין. תרופות נוגדות טפילים נלקחות בדרך כלל במשך 7 עד 10 ימים, וחשוב לסיים את כל מהלך התרופות גם אם התסמינים השתפרו.

השוואה מהירה

סוג זיהום יַחַס
חיידקי אַנְטִיבִּיוֹטִיקָה
נְגִיפִי תרופות אנטי-ויראליות
פטרייתי תרופות נגד פטריות
טפילי תרופות נגד טפילים

חשוב לפנות לרופא אם אתה חושב שיש לך דלקת בגרון או בחניכיים. הרופא שלך יוכל לאבחן את הגורם לזיהום ולהמליץ על הטיפול המתאים.

שאלות ותשובות

מהם התסמינים השכיחים ביותר של דלקות גרון וחניכיים?

התסמינים השכיחים ביותר של דלקות גרון וחניכיים הם כאבי גרון, חום, בלוטות לימפה נפוחות, קושי בבליעה וריח רע מהפה. תסמינים אחרים עשויים לכלול ציפוי לבן או צהוב על הלשון, אדמומיות או נפיחות של החניכיים וכאב בעת לעיסה או בליעה.

כמה זמן אני צריך לקחת אנטיביוטיקה עבור דלקת גרון וחניכיים?

אנטיביוטיקה נלקחת בדרך כלל במשך 7 עד 10 ימים, וחשוב לסיים את כל מהלך האנטיביוטיקה גם אם התסמינים השתפרו.

מהם הטיפולים הנפוצים ביותר לדלקות גרון וחניכיים?

הטיפולים הנפוצים ביותר לדלקות גרון וחניכיים הם אנטיביוטיקה לזיהומים חיידקיים, תרופות אנטי-ויראליות לזיהומים ויראליים, תרופות אנטי-פטרייתיות לזיהומים פטרייתיים ותרופות אנטי-טפיליות לזיהומים טפיליים. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בתרופות ביתיות, כגון גרגור עם מי מלח או שתיית נוזלים חמים, כדי להקל על התסמינים.

סיכום

דלקות גרון וחניכיים יכולות להיגרם ממגוון גורמים, כולל חיידקים, וירוסים, פטריות ואפילו טפילים. התסמינים של דלקות גרון וחניכיים משתנים בהתאם לגורם הזיהום. הטיפול בדלקות גרון וחניכיים תלוי בגורם הזיהום. חשוב לפנות לרופא אם אתה חושב שיש לך דלקת בגרון או בחניכיים. הרופא שלך יוכל לאבחן את הגורם לזיהום ולהמליץ על הטיפול המתאים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן