דף הבית » מדריך תהליכים מדעיים » למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ספר – סקירה מקיפה

למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ספר – סקירה מקיפה

למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ספר – סקירה מקיפה

מבוא ללמה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים

הספר "למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים" מאת אדוארד דצ'י וריצ'רד ריאן הוא חקירה מקיפה של הכוחות הפסיכולוגיים והחברתיים המניעים התנהגות אנושית. המחברים מסתמכים על עשרות שנות מחקר כדי להסביר מדוע אנו עושים את מה שאנו עושים וכיצד ניתן להבין טוב יותר את המניעים שלנו. הספר מחולק לשלושה חלקים: חלק א' מסתכל על הכוחות הפסיכולוגיים המניעים את ההתנהגות שלנו; חלק ב' בוחן את הכוחות החברתיים המעצבים את התנהגותנו; וחלק שלישי בוחן כיצד ניתן להבין ולנהל טוב יותר את המניעים שלנו.

הכוחות הפסיכולוגיים שמאחורי המניעים שלנו

החלק הראשון של הספר בוחן את הכוחות הפסיכולוגיים המניעים את ההתנהגות שלנו. דצ'י וריאן מסבירים שהמניעים שלנו נעוצים בצרכים הבסיסיים שלנו לאוטונומיה, כשירות וקשר. הם מסבירים שכאשר הצרכים הללו מתמלאים, יש סיכוי גבוה יותר שנהיה מוטיבציה ומעורבים בפעילויות שלנו. לעומת זאת, כאשר הצרכים הללו אינם מסופקים, יש סיכוי גבוה יותר שנהיה חסרי מוטיבציה וחוסר מעורבות. המחברים דנים גם במושג המוטיבציה הפנימית, שהיא המוטיבציה שמגיעה מבפנים ומונעת על ידי האינטרסים והרצונות שלנו.

הכוחות החברתיים שמעצבים את ההתנהגות שלנו

החלק השני של הספר בוחן את הכוחות החברתיים שמעצבים את התנהגותנו. דסי וריאן מסבירים שההתנהגות שלנו מושפעת לרוב מתגמולים ועונשים חיצוניים, כמו כסף, שבחים או ביקורת. הם מסבירים שהתגמולים והעונשים החיצוניים הללו יכולים להיות מניעים רבי עוצמה, אך הם יכולים גם להזיק אם משתמשים בהם לעתים קרובות מדי או בצורה לא נכונה. המחברים דנים גם במושג ההשוואה החברתית, שהוא הנטייה להשוות את עצמנו לאחרים ולחתור לקבלה חברתית.

הבנה וניהול של המניעים שלנו

החלק השלישי של הספר בוחן כיצד ניתן להבין ולנהל טוב יותר את המניעים שלנו. דסי וריאן מסבירים שהבנת המניעים שלנו יכולה לעזור לנו לקבל החלטות טובות יותר ולהשיג את המטרות שלנו. הם דנים בחשיבות של הצבת יעדים ריאליים ופיתוח אסטרטגיות יעילות להשגתן. המחברים דנים גם במושג ויסות עצמי, שהוא היכולת לשלוט ברגשות ובהתנהגות שלנו כדי להשיג את מטרותינו.

סיכום

הספר "למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים" מאת אדוארד דצ'י וריצ'רד ריאן הוא חקירה מקיפה של הכוחות הפסיכולוגיים והחברתיים המניעים התנהגות אנושית. המחברים מסתמכים על עשרות שנות מחקר כדי להסביר מדוע אנו עושים את מה שאנו עושים וכיצד ניתן להבין טוב יותר את המניעים שלנו. הספר מספק תובנות חשובות לגבי הכוחות הפסיכולוגיים והחברתיים שמעצבים את התנהגותנו וכיצד נוכל להבין טוב יותר ולנהל את המניעים שלנו. למידע נוסף על הספר, תוכל לצפות בביקורת וידאו או למצוא מידע נוסף בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן