דף הבית » מידע מקצועי » לדעת מהו תהליך אתי?

לדעת מהו תהליך אתי?

לדעת מהו תהליך אתי?

התהליך האתי הוא אוסף של עקרונות וקווים מנחים המסייעים לארגונים, יחידים או קבוצות לקבל החלטות הוגנות ואתיות. זה עוזר להימנע משיטות לא אתיות כמו שוחד, נפוטיזם ומקורבים.

תהליך זה ידוע גם בתור התהליך המוסרי או המצפן המוסרי. זהו מושג חשוב באתיקה עסקית מכיוון שהוא עוזר לאנשים לקבל החלטות הוגנות ואתיות.

להלן סרטון המדבר על התהליך האתי:

מהם 4 תהליכי האתיקה?

אתיקה היא תהליך של רפלקציה עצמית ושיפור עצמי שעוזר ליצור את הפעולות הטובות ביותר לטובת הכלל. זו דרך לקבל החלטות בהתאם לעקרונות ואמונות מוסריות. על מנת להבין את האתיקה של מצב, ישנם ארבעה תהליכים שעלינו לזכור.

1) כבוד לאוטונומיה: כבוד לאוטונומיה פירושו הכרה בכך שלסוכנים אוטונומיים יש את הזכות לדעותיהם, הם חופשיים לבחור ולפעול בהתנדבות על פי ערכיהם, אמונותיהם והעדפותיהם.

2) חסד: הגדרה אחת של טוב לב מתארת ​​אותה כ”מעשה של חמלה, רחמים או חסד”, ויש לה קונוטציה חזקה של “לעשות טוב לזולת”, כולל התחושה שיש אחריות מוסרית לעשות זאת. הצורך האתי הבסיסי של התנהגות אתית תמיד משותף לכל המקצועות.

3) אי-רשע: על פי המושג אי-רשע, יש אחריות להימנע מגרימת כאב או סבל לאנשים אחרים.

4) צדק: לעשות צדק זה לתת לכל אדם את מה שמגיע לו, או לנסח זאת במילים יותר קונבנציונליות, לתת לכל אדם את מה שבצדק שלו. המושגים של צדק והגינות קשורים קשר בל יינתק ולעתים קרובות מתחלפים בשיח המודרני.

מהו תהליך קבלת החלטות אתיות?

ניתן להגדיר אתיקה כעיסוק במה שנכון או לא נכון, טוב או רע, אתי או לא אתי. ישנן תיאוריות אתיות רבות ושונות המבוססות על פרספקטיבות שונות כמו תוצאתנות, דונטולוגיה, אתיקה של סגולות, תועלתנות, תורת סגולות וכו’.

תהליך קבלת ההחלטות האתי הוא סדרה של שלבים שבהם משתמש אדם או קבוצת אנשים כדי להחליט מה הדבר הנכון לעשות במצב מסוים.

אתיקה נתפסת כתהליך שאין לו תשובה נכונה, אלא כזה שכולל קבלת החלטות על סמך מה שטוב לכל המעורבים.

מהי דוגמה לאתיקה?

המילה “אתית” משמשת לעתים קרובות לתיאור אדם מוסרי או בעל מידות טובות. הוא משמש גם כדי לתאר את הנוהג לעשות מה שנכון וצודק. החלטה אתית היא החלטה העומדת בסטנדרטים מוסריים מקובלים. זוהי החלטה שלעתים קרובות יש לה השפעה על החברה או על העולם. החלטות אתיות צריכות להתקבל מתוך כוונה להועיל לחברה כולה ולא לאינטרסים של הפרט.

דוגמאות להתנהגות אתית כוללות הימנעות מאונס, גניבה, רצח, תקיפה, השמצה והונאה. דוגמאות אחרות כוללות כללים המטילים אחריות סבירה להימנע מהתנהגויות מסוימות.

מהי אתיקה בסיסית?

הביטוי “עקרונות אתיים בסיסיים” מתייחס לאותם פסקי דין רחבים המשמשים הצדקה בסיסית למרשמים והערכות אתיות ספציפיות רבות של פעילויות אנושיות. פסקי דין כלליים אלה מכונים במאמר זה “עקרונות אתיים”.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן