דף הבית » הכי פופולרי » השפעת תהליך הדה-קולוניזציה על גורל היהודים בעיראק

השפעת תהליך הדה-קולוניזציה על גורל היהודים בעיראק

2023-03-13 14:40:00+02:00

היסטוריה של הקהילה היהודית בעיראק

הקהילה היהודית בעיראק מתוארכת לשבי הבבל במאה ה-6 לפני הספירה. היהודים היו חלק בלתי נפרד מהחברה העיראקית במשך מאות שנים, ואף זכו להרשאות מיוחדות על ידי האימפריה העות'מאנית. בתקופת המנדט הבריטי פרחה הקהילה היהודית בעיראק, עם הקמתם של בתי ספר רבים, בתי כנסת ומוסדות נוספים.

השפעת תהליך הדה-קולוניזציה

לתהליך הדה-קולוניזציה בעיראק הייתה השפעה עמוקה על גורלם של היהודים במדינה. התהליך החל בשנות ה-40, עם הקמת הרפובליקה העיראקית בשנת 1958. הדבר הוביל לעליית הלאומיות הערבית, אשר הייתה עוינת את הקהילה היהודית. הממשלה החדשה העבירה שורה של חוקים אנטי-יהודיים, שהובילו ליציאת רוב האוכלוסייה היהודית מעיראק. עד שנות ה-70, האוכלוסייה היהודית בעיראק הידלדלה לכמה אלפים.

המצב הנוכחי של הקהילה היהודית בעיראק

כיום, הקהילה היהודית בעיראק כמעט ואינה קיימת. מעט היהודים שנותרו במדינה הם בעיקר קשישים, ואין בתי כנסת מתפקדים או בתי ספר יהודיים. ממשלת עיראק עשתה מאמצים מסוימים לשמר את המורשת היהודית במדינה, אך הקהילה נשכחת במידה רבה.

סיכום

לתהליך הדה-קולוניזציה בעיראק הייתה השפעה עמוקה על גורלם של היהודים במדינה. עליית הלאומיות הערבית והעברת חוקים אנטי-יהודיים הביאו ליציאת רוב האוכלוסייה היהודית מעיראק. כיום, הקהילה היהודית בעיראק כמעט ואינה קיימת, והיהודים המעטים שנותרו הם בעיקר קשישים.

תקופת זמן אוכלוסייה יהודית בעיראק
טרום דה-קולוניזציה פְּרִיחָה
דה-קולוניזציה סֵפֶר שֵׁמוֹת
היום כמעט לא קיים

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן