דף הבית » מעניין » המחזור החודשי: מה שאתה צריך לדעת

המחזור החודשי: מה שאתה צריך לדעת

2023-03-03 01:12:00+02:00

מהו המחזור החודשי?

המחזור החודשי הוא תהליך טבעי המתרחש אצל נשים בגיל הפוריות. זוהי הדרך של הגוף להתכונן להריון פוטנציאלי. המחזור מווסת על ידי הורמונים ומחולק לארבעה שלבים: שלב הווסת, השלב הזקיק, שלב הביוץ והשלב הלוטאלי. לכל שלב יש קבוצה משלו של הורמונים ושינויים פיזיים.

שלב הווסת

שלב הווסת הוא השלב הראשון של המחזור החודשי. זה נמשך בדרך כלל בין שלושה לשבעה ימים. בשלב זה, רירית הרחם (אנדומטריום) מתפרקת ונשפכת דרך הנרתיק. זה ידוע כמחזור או מחזור. בשלב זה, רמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון נמוכות.

השלב הפוליקולרי

השלב הפוליקולרי הוא השלב השני של המחזור החודשי. זה נמשך בדרך כלל בין שבעה ל-14 ימים. במהלך שלב זה, השחלות מייצרות הורמון מגרה זקיקים (FSH) והורמון luteinizing (LH). הורמונים אלו ממריצים את הצמיחה של זקיקים בשחלות, המכילות ביציות. גם רמות האסטרוגן והפרוגסטרון מתחילות לעלות בשלב זה.

שלב הביוץ

שלב הביוץ הוא השלב השלישי של המחזור החודשי. זה בדרך כלל נמשך בין יום ליומיים. בשלב זה, הזקיקים בשחלות משחררים ביצית, המכונה ביוץ. רמות האסטרוגן והפרוגסטרון מגיעות לשיא בשלב זה.

השלב הלוטאלי

השלב הלוטאלי הוא השלב הרביעי והאחרון של המחזור החודשי. זה נמשך בדרך כלל בין 10 ל-16 ימים. בשלב זה, הזקיקים בשחלות מייצרים את הורמון הפרוגסטרון. הורמון זה עוזר לעבות את רירית הרחם כהכנה להריון פוטנציאלי. אם הביצית אינה מופרית, רמות הפרוגסטרון והאסטרוגן יורדות, ורירית הרחם נשירה בזמן הווסת.

סימנים ותסמינים של המחזור החודשי

המחזור החודשי יכול לגרום למגוון שינויים פיזיים ורגשיים. סימנים ותסמינים נפוצים של המחזור החודשי כוללים: התכווצויות, נפיחות, רגישות בשדיים, עייפות, שינויים במצב הרוח ואקנה. חשוב לציין שתסמינים אלו יכולים להשתנות מאדם לאדם.

ניהול המחזור החודשי

ישנן מגוון דרכים לנהל את המחזור החודשי. אלה כוללים שינויים באורח החיים, כגון פעילות גופנית סדירה ואכילת תזונה מאוזנת, וכן תרופות, כגון גלולות למניעת הריון. חשוב לדבר עם הרופא שלך על הדרך הטובה ביותר לנהל את המחזור החודשי שלך.

למידע נוסף על המחזור החודשי, בדוק את החיפוש הזה ביוטיוב .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן