דף הבית » טופ 100 » דלקת פרקים: גורמים, תסמינים וטיפול

דלקת פרקים: גורמים, תסמינים וטיפול

2023-03-17 13:19:00+02:00

מהי דלקת פרקים?

דלקת פרקים היא מצב שכיח הגורם לכאב ודלקת במפרקים. זהו מצב כרוני שיכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, אך הוא שכיח יותר בקרב מבוגרים. ישנם יותר מ-100 סוגים שונים של דלקת פרקים, אך הסוגים הנפוצים ביותר הם דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית.

מה גורם לדלקת פרקים?

הסיבה המדויקת לדלקת פרקים אינה ידועה, אך מאמינים שהיא נגרמת על ידי שילוב של גורמים, כולל גנטיקה, גיל ואורח חיים. גורמים אחרים שעשויים לתרום לדלקת פרקים כוללים השמנת יתר, פציעה וזיהום.

מהם התסמינים של דלקת פרקים?

התסמינים השכיחים ביותר של דלקת פרקים כוללים כאב, נוקשות, נפיחות וירידה בטווח התנועה במפרקים הפגועים. תסמינים אחרים עשויים לכלול עייפות, חום וירידה במשקל. התסמינים של דלקת פרקים יכולים להשתנות בהתאם לסוג דלקת פרקים וחומרת המצב.

אוסטיאוארתריטיס

דלקת מפרקים ניוונית היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים. זה נגרם מהתמוטטות הסחוס שמשכך את המפרקים. תסמינים של דלקת מפרקים ניוונית כוללים כאב, נוקשות ונפיחות במפרקים הפגועים. הכאב עלול להיות גרוע יותר לאחר פעילות או כאשר מזג האוויר קר או לח.

דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית היא הפרעה אוטואימונית הגורמת לדלקת של המפרקים. תסמינים של דלקת מפרקים שגרונית כוללים כאב, נפיחות ונוקשות במפרקים הפגועים. הכאב עלול להיות גרוע יותר בבוקר או לאחר תקופות של חוסר פעילות. תסמינים אחרים עשויים לכלול עייפות, חום וירידה במשקל.

סוגים אחרים של דלקת פרקים

סוגים אחרים של דלקת פרקים כוללים גאוט, דלקת מפרקים פסוריאטית ודלקת ספונדיליטיס. גאוט נגרמת מהצטברות של חומצת שתן במפרקים, שעלולה לגרום לכאב ונפיחות. דלקת מפרקים פסוריאטית היא סוג של דלקת פרקים הקשורה לפסוריאזיס, מצב עור. אנקילוזינג ספונדיליטיס היא סוג של דלקת פרקים הפוגעת בעמוד השדרה ועלולה לגרום לכאב ונוקשות בגב ובצוואר.

כיצד מאבחנים דלקת פרקים?

דלקת פרקים מאובחנת בדרך כלל על סמך בדיקה גופנית וסקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בדיקות הדמיה, כגון צילומי רנטגן וסריקות MRI, עשויות לשמש גם לאבחון דלקת פרקים. בדיקות דם עשויות לשמש גם לאבחון סוגים מסוימים של דלקת פרקים, כגון דלקת מפרקים שגרונית.

כיצד מטפלים בדלקת פרקים?

הטיפול בדלקת פרקים תלוי בסוג דלקת פרקים ובחומרת המצב. הטיפול עשוי לכלול שינויים באורח החיים, כגון ירידה במשקל ופעילות גופנית סדירה, וכן תרופות, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) וקורטיקוסטרואידים. פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק עשויים לשמש גם כדי לסייע בניהול הסימפטומים של דלקת פרקים.

חיים עם דלקת פרקים

החיים עם דלקת פרקים יכולים להיות מאתגרים, אבל יש דרכים לנהל את המצב ולהפחית את הסימפטומים. חשוב לעקוב אחר תוכנית הטיפול שקבע הרופא ולבצע שינויים באורח החיים, כגון פעילות גופנית סדירה ואכילת תזונה בריאה. חשוב גם לנוח מספיק ולהימנע מפעילויות שעלולות להחמיר את הסימפטומים של דלקת פרקים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן